GenelFırsatlar

Akü Takviye Kablosu Nasıl Olmalıdır?

Akü Takviye Kablosu arabadan arabaya kolayca gidebilmeleri için en az 1,5 metre, ancak pazar genelinde 2-2,5 metre mesafede tasarlanıp satılmaktadırlar. Akü Takviye Kablosu uzadıkça elektriği taşımak zorlaşır, bu nedenle ekstra uzun kablolar normalden daha kalın tutulmalıdır. (Kamyon, tır gibi araçlarda 2 metre yerine 4-6 metreye kadar çıkmak gerekebilir) Kısacası, Akü Takviye Kablosu ne kadar kalınsa o kadar iyidir.

Ucuz Jumper Kabloları Hakkında

Piyasada 30-40tl arası kablolar var. İçlerinden 1200 amper geçebilir. Örneğin yazdıkları değer, içindeki telin kalınlığı yaklaşık 4mm-6mm ve bu fiyatın 10mm olması bir mucize.

Kalın görünmesi için plastiği kalınlaştırdılar ve bakırı azalttılar. Hatta bazıları bir adım daha ileri giderek kabloları daha kalın tutar ve bakır yerine alüminyum kullanır.
(Alüminyum bakırdan çok daha düşük iletkenliğe sahiptir.)

15554926

Takviye kablosunun kalınlığı ne olmalıdır?

Çoğu durumda 2-2,5 metreye kadar olan kablolar için uygundur
En az >10mm olabilir. Buna rağmen, satın aldığınız herhangi bir kullanıma hazır kablodan daha kaliteli sonuçlar sağlar.
10 mm’den sonra kablo kalınlığı aşağıdaki gibi artar
10>- 16>- 25>- 35>- 50mm şeklinde.

Yani isteseniz de >12mm veya >28mm kablo alamazsınız, kablo üretiminde genel uygulama budur.

Oto elektrikçiyseniz, çeşitli araçları sertleştiriyorsanız, 50mm civarında bir şey satın almak en mantıklısı. Tamirhanelere girip çıktıysanız, kabloların kalınlığını görmüşsünüzdür.

Ortalama bir kullanıcı için ortalama 16-25 35mm kesit harika olur.
Kablo uzunluğu tır, tır gibi araçlar için uygunsa 5 metreye yaklaşan veya geçen kablolar için >35->50mm kesinlikle tavsiye ederim.

339373203

Hangisini kullanıyorum?

2013’te kendimi 50 mm’ye çevirdim. Ancak arabamı boyayan tamirci, arabanın içinden kablomu çalıp daha sonra görmediğimi söyleyince sinirlenmedim.
Şu anda 25 mm2 kesitli bir kablo kullanıyorum. Fotoğrafı yukarıda paylaştım.

El Yapımı Kaliteli Akü Şarj Kablosu ve Maliyet Tablosu

Gelelim en can alıcı noktaya. Ev yapımı jumper marş kabloları sadece birkaç bileşen gerektirir.

Uygun uzunluk ve kalınlıkta kırmızı ve siyah kablolar. Tüketiciye sunulan her üründe olduğu gibi kabloların kalitesi de farklılık gösterebilmektedir. Yerli üreticiler farklıdır. Nispeten iyi, ancak çok pahalı olmayan bir tane satın almaya çalışın.
Kötü bir 35 mm kablo ve iyi bir 25 mm kablodan aynı sonuçları alacağınızı düşünün.

Yüksek kaliteli bakır, 2 kırmızı ve siyah pil klipsi
Penselerin mümkünse bakır olması ve bahsettiğimiz gibi kaliteli olması önemlidir.
Çifti için ortalama fiyat 15-30 TL arasındadır. (2 takım gerekli)
Bu projenin “zincirin sadece en zayıf halkası vardır” sözü için yaratıldığı söylenebilir.

3 kalite pensenin yanına 1 adet kalitesiz pense bağlarsanız. Bu noktada sistemin iletkenliği azalacağı için kötü olanlar penseye kadar iş görecektir.

Kablo fiyatlarına bir göz atalım, rastgele bir siteden aldığım rastgele ortalama fiyat verilerini paylaşıyorum. Tabi ki 2020 fiyatları sonunda

Hes ve Öznur daha önce bildiğim ve kullandığım kablolar. Bunların dışında hawersan da iyidir. Tabi ki tanımadığım bir çok yerli üreticiyi kullanmış ve deneyimlemiş olanlar bizlerle yorumlarda paylaşırsa çok mutlu olurum.
Çünkü yaklaşık 2,5 ton kırmızı ve 2,5 ton siyah alır.

p

Maliyet Tablosu

10MM’ye bakmama gerek yok, kim isterse arayabilir.

13TL’den 65TL’ye kadar 16MM metre+TONGS =100TL

25MM metre 20TL’den 100TL’ye kadar+TOGS=140TL

28TL’den 140TL’ye kadar 35MM metre+TOGS =270TL

40TL’den 200TL’ye kadar 50MM metre+TOGS =230TL

40-50 TL kablonun kaliteli ve kalın olma ihtimali var mı?

Kendi yaptığınız herhangi bir kablonun, 16mm bile olsa, alacağınızdan onlarca kat daha iyi olduğunu tekrar hatırlatırım. Rafta üst düzey kablolar var ve zaten el yapımı olanlarımızdan 2,5 kat daha pahalıya mal oluyorlar.
Çok fazla bütçe ayırmak istemeyenler çoğu durumda yeterli olan 16-25mm’yi tercih edebilirler. 50mm yapanlar için neden 50mm yapıyorsun demeyeceğiz ama o ayrı bir konu ama genelde o kadar kalın olması gerekmez.

Nasıl Kurulur;

Maket bıçağı veya yan bıçak yardımı ile soyduğumuz bakırı pense arasına 1-2 cm aralayıp pense benzeri bir yardımcı ile sıkıştırıyoruz. Aynı işlem 4 forsepste yapılacaktır.
Gelişmiş bir işlem istiyorsanız, iletkenliği artırmasa da korozyonu ve temassızlığı azaltmak için lehim kaplaması kullanabilirsiniz. Yüksek güçlü lehim veya meşalelerden yararlanabilir. Çünkü lehimi iyi durumda tutmak için pense ısıtılmalıdır.

8829113434162 1619945793665

Araca özel akü güçlendirici farkları;

Çoğu durumda, motosiklet marş motorları arabalar kadar akım çekmediğinden 10-16 mm’lik bir kablo yeterli olacaktır. Aynı şekilde motosiklette yer olmadığı için akü güçlendirici getirmek isteyen vatandaşların 1 metrelik küçük kıskaç yapabileceği hep söylenmiştir. Elbette ihtiyaçları olmasa bile geri kalanını yolda kurtaracaklar.

Yabancı üreticiler motosikletler için çok az yer kaplayan küçük bir klips takviye hattı yapmışlar ve benim inceleme fırsatım olmadı. Hatta siz de yapıp bizimle paylaşabilirsiniz. Plastik çıkarılmalı ve eritilmelidir)

Benzin VS Dizel

Benzinli arabalarda sadece bir marş motoru bulunur. Dizel otomobillerde ise hem kızdırma bujileri hem de krank dönüşünden sıkıştırma altında çalışmaya başladığı için ilk çalıştırmada daha fazla enerji gerektiren durumlar vardır. (benzinden birkaç saniye sonra çalışır)
Önemli bir detay da dizel motorların, özellikle büyük araçların kablo kalınlıklarının daha yüksek olmasıdır. Kabloları yaparken bunu aklınızda bulundurun.

250.000 liretlik bir taşıyıcısı olan vatandaşlar zaten 16 mm yapmamalı. (en az 25-35)
Kamyonetlerden bahsetmiyorum. Uzun olduğu için kalın olması gerektiğini belirtmiştik.

Daha önce satın aldığınız kablo kalitesiz ise ancak klips iyiyse, klipsi kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, ince bir kablo olduğunu varsayarak yanına paralel bir çizgi çizerek kabloyu kalınlaştırabilirsiniz. Ancak büyük bir değişiklik olmaksızın yaklaşık olarak aynı maliyete sahiptirler.

Umarım keyif almış ve size ilham vermişizdir.

aku takviye kablosu

İlgili Mesajlar

1 of 51

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir