GenelFırsatlar

Aspiratörde Bilinmeyen ve Merak Edilenler

Aspiratör, mutfağımızdaki havayı değiştirmede önemli bir yardımcıdır. Buharı, hoş olmayan kokuları ve nemi mutfakta hapsederek mutfak ekipmanlarının ömrünü uzatmaya yardımcı olurken aynı zamanda geniş bir mutfağa sahip olmamızı sağlar.

Aspiratör Seçenekleri

Aspiratörler bugün mutfaklarımızın ayrılmaz bir parçası ve kendilerine göre seçenekleri var. Davlumbaz seçimi mutfağın büyüklüğüne göre belirlenmelidir. Davlumbazlar daha büyük emiş gücünden dolayı büyük mutfaklarda tercih edilirken, daha küçük mutfaklarda aspiratörler kullanılabilir. Tabii ki, yüksek emişli davlumbazlar elektrikli süpürgelerden daha pahalıdır. Aynı şekilde aspiratörler de emiş gücüne ve bacalı olup olmamasına göre ayrılmaktadır. Aspiratör fiyatındaki artış, emiş gücündeki artışla orantılıdır.

11072556466226

Aspiratör Modelleri

Mutfak aspiratörleri ve davlumbazlar bacalı ve bacasız olmak üzere iki ana başlığa ayrılır. Çalışma prensibi aynıdır. Ancak baca tipi aspiratörlerde ve davlumbazlarda ortamdaki nem, koku, kurum veya duman aspiratörün emişiyle tutulur ve aspiratöre bağlı emiş borusu vasıtasıyla dışarıya iletilir. Ancak günümüz yapılarında emiş bacası için uygun bir alan olmayabilir. Bu durumda bir mutfak aspiratörü veya davlumbaz, istenmeyen kokular, nem, kurum gibi istenmeyen durumları emer ve aspiratör motoruna bağlı filtreleri yakalayarak ortamın havalandırılmasını sağlar. Karbon filtreler genellikle bacasız aspiratörlerde veya davlumbazlarda kullanılır.

Ayrıca aspiratörün işlevi arttıkça aspiratörün fiyatı da artmaktadır. Örneğin ayarlanabilir emişli aspiratör, filtre kirlilik derecesini gösteren aspiratör, enerji tasarruflu aspiratör vb. sıradan aspiratörlere göre daha pahalıdır.

20260810 r1 1000 1000

Neden Aspiratör veya Davlumbaz Kullanıyoruz?

Mutfaklarımızda buhar, nem ve yemek kokuları kaçınılmazdır ve bunları yiyecek içecek üretiminde sıklıkla kullanırız. Aspiratör kullanmak mutfağınızı tüm bu olumsuz etkilerden kurtarabilir. Temiz bir hava alanı oluşturur.
Aspiratörler mutfağı havalandırmada pencere yöntemine göre daha hızlı ve pratiktir.
Mutfaktaki aspiratörler, mutfaktaki nemi emdikleri için mutfak mobilyalarının korunmasına yardımcı olur.
Elektrikli süpürge kullanımı mutfak mobilyalarını yağdan korur ve mutfak temizliğinde pratiklik sağlar.

Aspiratör Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tercihen aspiratörün kullanım kolaylığı sağlanmalıdır.
Sessiz çalışan mutfak aspiratörü tercih edilmelidir.
Montaj, demontaj, temizlik ve bakım basit ve pratik olmalıdır.
Ayarlanabilir emiş özelliğine sahip olmalıdır.
Elektrik yalıtımı iyi yapılmalı
Mutfak tadilatına uygun bir mutfak aspiratörü seçilmelidir.
Mutfak alanının büyüklüğüne göre davlumbaz veya davlumbaz tercih edilir.

 

8801693204530 1564678380823

 

Aspiratör Ne Sıklıkla Çalıştırılmalıdır?

En iyi sonuçlar için, her yemek hazırlığı sırasında ve sonrasında aspiratörü veya davlumbazı belirli bir süre çalıştırın.

Aspiratörün Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Mutfak aspiratörünün bakımı ve temizliği aspiratörün kullanımı ile orantılıdır. Yağlı yemeklerin sıklıkla pişirildiği mutfaklarda aspiratör daha sık temizlenmelidir. Düzenli olarak bakımı ve temizliği yapılan aspiratörlerin uzun ömürlü olması verimliliklerini artırır. Aspiratör aşındırıcı olmayan temizleyiciler ve süngerlerle temizlenebilir. Temizlik sonrası deterjan kalmamasına dikkat edilmelidir. Tüm aspiratörlerde metal filtre bulunur. Bacasız aspiratörde metal filtreye ek olarak karbon filtre bulunmaktadır. Metal filtreler yıkanabilir, temizlenebilir ve tekrar kullanılabilir. Öte yandan, karbon filtreler yeterince kirli olduklarında yenileriyle değiştirilmelidir. Metal filtreyi iki ayda bir temizlemek ve karbon filtreyi dört ayda bir değiştirmek iyi bir fikirdir.

110000055248569

İlgili Mesajlar

1 of 51

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir