GenelFırsatlar

Balık Oltalarının Özellikleri Nelerdir?

Balık Oltaları üretiminde grafit, karbon, fiberglas ve kompozitler gibi malzemeler kullanılmaktadır. Çubuklar farklı kullanım alanlarına göre farklı işlevlere sahiptir.

Fiberglas Oltaların Özellikleri Nelerdir?

Fiberglas oltalar en uygun fiyatlı oltalardır. Esnek ve dayanıklıdırlar, ancak kaldırma kuvveti ve hassasiyet açısından en az güçlü ve en hassas çubuklardır. Özellikle tekne rot modellerinde kaldırmayı arttırmak için dolgu malzemesi ile desteklenmektedir. Bu tip çubuğa doldurulmuş çubuk denir. Cam elyafların yoğunluğu nedeniyle kullanılan elyaf yapısı daha ağırdır. Esnek olmanın avantajı, ağır yemleri sorunsuz bir şekilde hareket ettirmenize izin vermesidir. Elyaf oltalar genellikle orta ve yavaş hareket (orta hareket, yumuşak hareket) olarak ikiye ayrılır. Bunun yeni başlayanlar için faydası, yumuşak ağızlıları yakalarken ağızlarına zarar vermeden balıkları çekebilmeleridir. Ancak bunun dışında, lif çubukları, hızlı hareketleri olmadığı için balığın yiyeceğe yaklaştığını hissetmede zayıftır. Kolay kolay zarar görmeyen bir yapıya sahiptirler.

images 4

Karbon Oltaların Özellikleri Nelerdir?

Grafit-karbon oltalar diğer oltalardan daha pahalıdır. Karbon malzemeden üretildikleri için hafif ve dayanıklıdırlar. Karbon, fiber malzemelerden daha iyi kaldırma gücüne sahiptir. Elbette baston kullanırken üretim amacına dikkat edin ve bastonun üzerinde verilen değerlere göre kullanın, bu sizin bastona zarar vermenizi engelleyecektir. Örneğin, hassas dönen bir çubukla yakalanan bir balığı kaşık yardımı olmadan kıyıya çıkarmak, çubuğun kırılmasına neden olabilir. Kullanıcıların yorulmadan, keyifle ve daha uzun süre balık tutmasını sağlar. Dayanıklı olmanın yanı sıra, karbon çubuklar, genellikle hızlı hareket veya ultra hızlı hareket kategorisinde, his açısından da hassastır. Bu hassasiyet balığın en küçük hareketlerini hissetmenizi sağlar. Fiyatlar kullanılan karbon yoğunluğuna göre değişmektedir. Bu nedenle, seçtiğiniz oltanın paranızın karşılığını veren güvenilir bir marka olması önemlidir. Karbon yoğunluğu 24T, 30T, IM veya Modül karbon olarak sınıflandırılır. Bazı karbon çubuk modelleri, ilave güç ve dayanıklılık için özel SIC sargıları kullanır.

download 10

Kompozit Oltaların Özellikleri Nelerdir?

Adından da tahmin edebileceğiniz gibi, kompozit oltalar karbon fiber ve fiber oltaların karışımıdır. Fiyat, fiberglas çubuklardan daha yüksek ve karbon çubuklardan daha düşüktür. Üreticinin kullandığı karışımın hassasiyeti ve mukavemeti dengelenerek üretilebilmesi avantajına sahiptir. Üreticiler, kompozit bir çubuk kullanarak çubuğu yavaş hareket eden bir çubuk, orta hareket eden bir çubuk, hızlı hareket eden bir çubuk veya ultra hızlı hareket eden bir çubuk olarak ayarlayabilir. Genel olarak, olta ile ilgili bu bilgiler İngilizce olarak yavaş hareket eden bir olta, orta hareket eden bir olta, hızlı hareket eden bir olta veya çok hızlı hareket eden bir olta olarak ifade edilir. Bu avantajları ile kompozit kamışlar özellikle kıyı balıkçılığında kullanıcı tercihlerine daha uygun seçenekler sunabilmektedir.

KATLANIR TELESKOPIK DENIZ OLTASI SUIT TASINABILIR BALIK OLTASI1 20150

Teleskopik Oltaları mı Yoksa Modüler Oltaları mı Tercih Etmeliyim?

Oltalar, üretimde kullanılan malzemelere ek olarak, teleskopik olta, tek parça, iki parça ve üç parça olta olarak da ayrılmaktadır.

Monte Edilmiş Oltanın Özellikleri Nelerdir?

Tek parça, iki parça veya üç parça oltalar genellikle boyutlarına göre sayıları artan oltalardır. Bu tip çubuklar hassasiyet açısından oldukça avantajlıdır. Bununla birlikte, balık yerken anlamanız ve tepki vermeniz daha kolay olur. Parça sayısı arttıkça bu hassasiyet bir miktar azalmaktadır. Bu çubuklar, teleskopik çubuklardan daha uzun bir yük taşıma uzunluğuna (kapalı uzunluk olarak da adlandırılır) sahiptir. Bu nedenle taşınması ve saklanması teleskopik bir direğe göre daha zordur. Parçalı bir olta kullanırken yuvalama parçalarının doğru şekilde oturduğundan emin olun. Tam oturmazsa, çubuğa zarar verebilir veya atış sırasında üst kısmın alt kısımdan ayrılmasına neden olabilir.

siweida tyson

Teleskopik Oltanın Özellikleri Nelerdir?

Teleskopik olta; kamış, her biri üzerinde kılavuz halka bulunan, birbirine kenetlenen birden fazla oltadan oluşur. Teleskopik oltanın taşınması ve saklanması kolaydır. Ayrıca parça sayısının fazla olması nedeniyle hassasiyeti asla patchwork olta gibi değildir. Avlanma bölgelerine giderken boyunuzun kısa olması sizin için önemliyse bu kamış türünü tercih edebilirsiniz. Özellikle yeni başlayanlar veya orta seviye kullanıcılar için, olta hassasiyetine henüz hakim olmadıkları için nakliye ve saklama koşullarına göre seçim yapabilirler.

Oltayı Nasıl Kullanmalıyım?

Pipet hakkında kaç gram ağırlık kullanacağı, hangi malzemeden yapıldığı, kaç kilo emeceği gibi bilgiler var. Satın aldığınız pipetten en yüksek verimi alabilmek için, ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığını kontrol etmenin her zaman faydalı olacağından yola çıkarak bu bilgilere dikkat etmelisiniz. Kullanacağınız tüm balıkçılık ekipmanlarında, ürünün satın alındığı yerin veya Türkiye’deki ilgili distribütörün tavsiyelerini dikkate alarak ürün bilgilerine öncelik vermelisiniz. Oltanın uygun olmayan koşullarda kullanılması, balığın beslendiğini hissetmeme, olta veya diğer balıkçılık ekipmanlarının zarar görmesine neden olabilir.

eevs

Oltalar Nasıl Sınıflandırılır?

Oltalar; genel oltalar, sörf oltaları, tekne oltaları, döner oltalar, trolling oltaları, jig oltaları, LRF oltaları, porselensiz göl oltaları, sazan oltaları olarak ayrılmaktadır. Elbette bu sınıflandırma, ülkemizin amatör ve rekabetçi balıkçılarının genel eğilimlerine dayanmaktadır. Her balıkçı sınıfının hala kendine özgü ayrıntıları vardır.

Balıkçılık Ekipmanlarını Nereden Satın Almalıyım?

Olta takımı ve olta seçerken her zaman güvendiğiniz bir markayı kullanmalısınız. Aynı zamanda ürünü aldığınız satıcı firmanın size ürün konusunda destek vereceğinden emin olmalısınız.

big 717113

 

İlgili Mesajlar

1 of 51

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir