GenelFırsatlar

Basınç Şalteri Nedir ve Ne İşe Yarar?

Basınç Şalteri Pompa ve hidrofor sistemlerinde tahliye kollektörleri üzerine monte edilen ve sistemin otomatik olarak başlayıp durmasını sağlayan 2 (iki) yaylı kontak mekanizmasına sahip kontrol elemanıdır. Kolektördeki su basıncı, tornavida ile ayarlanan basınç şalterinin yay kuvvetini yendiğinde, basınç şalteri panodaki elektrik mantığına göre pompayı başlatmak veya durdurmak için kontak değiştirir.

Basınç Şalteri nedir?

Basınç anahtarı, önceden ayarlanmış bir sıvı veya gaz basıncına ulaşıldığında elektrik kontağı yapan (açan ve kapanan) bir cihazdır.

element tahliyeli uc yollu on off basinc salteri

Basınç şalteri ne işe yarar?

Basınç anahtarları, önceden ayarlanmış bir basınç seviyesinde basınç arttığında veya azaldığında elektrik kontağı kurar. Ayrıca birçok basınç anahtarı çeşidi vardır. Ancak tüm basınç anahtarları aynı şekilde çalışır. Basınç şalter çeşitleri aşağıdaki gibidir.

Mekanik Basınç Anahtarı: Mekanik basınç anahtarları, mikro anahtarın tetiklediği basıncı kontrol etmek için bir diyafram ve bir yay veya piston kullanır. Yay, giriş basıncına karşı kuvvettir. Bu yayın ön yükü bir ayar vidası veya topuz ile ayarlanır. Yay ön yükü, anahtarın elektrik kontağı yaptığı basınçla doğrudan ilişkilidir. Basınç düştüğünde, anahtar orijinal durumuna sıfırlanır.

danfoss kp

Elektronik Basınç Şalteri: Basınçtaki değişiklikleri ölçmek için elektronik bir basınç sensörü kullanır. Anahtar görevlerini ayarlamak için dijital ekranlara sahiptir.

Basınç Şalterleri Nerelerde Kullanılır?

Basınç şalteri; kuyu pompaları, HVAC sistemleri, fırınlar gibi çeşitli endüstriyel ve konut uygulamalarında sıklıkla kullanılmaktadır. Basınç anahtarı önceden ayarlanmış bir basınç seviyesine ulaştığında elektriksel temas oluşur. Çalışma şekli nedeniyle güvenlik sorunlarını önler.

ceme basinc salteri

İlgili Mesajlar

1 of 51

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir