GenelFırsatlar

Bluetooth Kulaklık Nasıl Kullanılır?

Bluetooth Kulaklık teknoloji geliştikçe cihazlarımızla birlikte kullandığımız yardımcı araçlar da gelişiyor. Bu gelişmeler cihazdan gördüğümüz faydaları artırmak için tasarlanırken aynı zamanda kullanım kolaylığı da sağlıyor. Teknolojinin ilk geliştiği yıllarda, cihazlar neredeyse her zaman bize bağlıydı. Daha sonra hareket özgürlüğü ihtiyacı nedeniyle cihazlar birer birer mobil hale gelmeye başladı. Bu nedenle ekipmanlarımızı her yere yanımızda taşıyabiliriz. Sadece ekipmanlarımız değil, ekipmanlarımız ile birlikte kullandığımız aletler de bu gelişmelerden etkilenmiştir. Eskiden kulaklıklar sadece kablolarla cihazlarımıza bağlanabiliyordu. Bu nedenle kulaklıkların kabloları sürekli birbirine dolanıyor ve dinleme ya da izleme zevkimiz sürekli erteleniyor. Ayrıca kablolara bağlı olmak hareket özgürlüğümüzü sınırlayan bir faktördür.

Sadece kablonun izin verdiği kadar hareket edebiliriz. Kablosuz teknolojinin kulaklıklardaki rolü Her alanda olduğu gibi Bluetooth kulaklıklar da hayatımıza girmeye başladı. Bluetooth kulaklıkların kullanımı, kullanım kolaylığı ve tüm cihazlarla eşleşebilme kolaylığı nedeniyle son yıllarda yaygınlaşmıştır. Bu yazımızda bluetooth kulaklık nasıl kullanılır onu anlatmaya çalışacağız.

1602013357 083154

Bluetooth Kulaklık İşlevi

Bluetooth kulaklığın nasıl kullanılacağını açıklamaya başlamadan önce özelliklerinden bahsedelim. Bluetooth kulaklık ile cihazlarımızdan bir şeyler dinleyebilir ve kablolarla uğraşmadan insanlarla iletişim kurabiliriz. Egzersiz veya yürüyüş sırasında çok faydalıdır ve daha rahat hareket sağlar. Ayrıca, ses seviyesini ayarlamak, şarkı değiştirmek, aramaları cevaplamak ve kapatmak için telefonlarımızı çıkarmamız gerekmiyor. Aynı zamanda daha hafif olacak ve çok şık görünecek şekilde tasarlanmıştır.

Bluetooth kulaklıklarla ilgili olası tek sorun gecikme olabilir. Bu sorun, daha düşük bağlantı hızlarına sahip kulaklıklarda daha yaygındır. Bunu önlemenin en kesin yolu, Bluetooth bağlantı hızı teknolojisi daha güçlü olan kulaklıkları seçmektir.

Bluetooth kulaklıklar bağlantı hızı olarak 4.2 ve 5.0 teknolojisi ile üretilmektedir. Bluetooth 5.0 teknolojisine sahip cihazlar, diğer cihazlardan iki kat daha hızlıdır. Ayrıca, daha az güç ve daha uzun pil ömrü kullanılırken iletim mesafesi dört katına çıkarıldı. Başka bir deyişle, daha uzun süre dayanır ve bağlı cihazdan uzakta olsa bile sorunsuz çalışır.

Herhangi bir bağlantı sorununu önlemek ve diğer avantajlardan yararlanmak için Bluetooth 5.0 teknolojisine sahip kulaklıkları seçebilirsiniz.

p

Bir Cep Telefonuna Bluetooth Kulaklık Nasıl Bağlanır?

Kullanmaya başlamadan önce kulaklığın pilinin tamamen şarj olduğundan emin olmamız gerekiyor. Birçok Bluetooth kulaklık türü artık kendi kutusunda şarj edilebilir. Kullanmadığınız zamanlarda kulaklığı kutuda bırakmanız ve kutunun tam şarjlı olup olmadığını periyodik olarak kontrol etmeniz yeterlidir.

Bluetooth kulaklığı kullanmaya başlamadan önce kullanım talimatlarını okumalısınız. Çalışma prensibi temelde aynı olmakla birlikte, marka ve modele göre kullanımda ufak tefek farklılıklar olabilir.

Bluetooth kulaklık ayrı bir cihaz olduğu için kulaklığın açma/kapama tuşuna birkaç saniye basılı tutarak başlıyoruz. Bu şekilde kulaklığın Bluetooth işlevini açtık.

Ardından telefonunuzun bluetooth bağlantısını aktif ediyoruz. Açık cihaz listesinde kulaklığın adını bulduktan sonra kulaklık ile telefon arasındaki bağlantıyı kurduk.

Bu aşamadan sonra kulaklığımız sorunsuz çalışacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise kulaklığın yalnızca tek bir cihaza bağlanabilmesidir. Yani telefonunuzla eşleştirdikten sonra başka bir cihaza bağlamak istediğinizde diğer cihazla bağlantısını kesmeniz gerekiyor.

110000104231091

Bir Bluetooth Kulaklık Bilgisayara Nasıl Bağlanır?

Telefon ve tabletlerimizin yanı sıra bilgisayarlarımızda da bluetooth kulaklık kullanabiliyoruz. Öncelikle bilgisayarın ses ayarlarından ses çıkışını Bluetooth kulaklığa ayarlıyoruz. Bilgisayarınızdaki Bluetooth cihazları bölümünden kulaklığı bulup eşleştirmeye ekliyoruz. Bununla, bağlantıyı bitirdik.

Bluetooth kulaklığınız bilgisayarınıza bağlı olduğu sürece, çevreyi rahatsız etmeden tek başınıza filmlerin veya videoların keyfini çıkarabilir veya çevrimiçi eğitim veya görüntülü aramalar sırasında özgürce hareket edebilirsiniz.

Bluetooth Kulaklık Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bağlantı hızından sonra Bluetooth kulaklığın en önemli özelliği pil ömrüdür. Kullanımınıza bağlı olarak, kablosuz kulaklıklarınızı her gün şarj etmeniz gerekebilir. İçinde bluetooth kulaklık ve içinde iki pil var. Bu kulaklıkların pilleri yaklaşık 20 saat kullanım ömrüne sahiptir. Her gün şarj etme imkanınız yoksa veya gün içinde sürekli kulaklık kullanmanız gerekiyorsa, bu tür kulaklıkları tercih etme ihtimaliniz yüksek.

Bluetooth kulaklıkların gürültü önleyici ve su geçirmez özellikleri de dikkate alınması gereken faktörlerden biridir. Aktif gürültü iptali ve pasif gürültü iptali olmak üzere iki farklı gürültü iptali türü vardır. Hemen hemen tüm Bluetooth kulaklıklar pasif gürültü engelleme özelliğine sahiptir. Ancak bu azalma kullanım sırasında çok belirgin değildir. Kulaklığınızı kullanırken çevredeki seslerden rahatsız olmayacak şekilde kullanmak istiyorsanız, Aktif Gürültü Önleme özelliğine sahip olup olmadıklarını kontrol etmek isteyeceksiniz.

41 4pSMeiNL. AC SY780 1

Jogging veya yürüyüş gibi egzersiz yaparken kullanmak için bir Bluetooth kulaklık satın almak istiyorsanız, su geçirmez bir şey tercih etmelisiniz. Böylece egzersiz yaparken terlediğinizde bluetooth kulaklığınız zarar görmez.

Bluetooth kulaklık kullanımı çok yaygın olduğu için piyasada birçok ürün markası ve modeli bulunmaktadır.

Marka tercihlerinizi belirledikten sonra tarzınıza ve ihtiyaçlarınıza uygun modeller arasından seçim yaparak alışveriş yapabilirsiniz.

Yukarıda Bluetooth kulaklıkların nasıl kullanılacağını mümkün olduğunca açıklamaya çalıştık.

İlgili Mesajlar

1 of 51

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir