GenelFırsatlar

Buzlu Araba Camı Nasıl Temizlenir?

Buzlu Araba Camı kışın soğuktan zarar görebilir ve özellikle camlardaki ani sıcaklık değişikliklerinden etkilenebilir. Bu nedenle, bu sorunu çözmek ve sizi ve yolcularınızı güvende tutmak için bazı yararlı ve pratik ipuçlarını uygulamaya koymaya değer.

Çok fazla kar olduğunda, çoğu insan ara sıra mevcut olan herhangi bir aracı kullanarak bir kürekle doğaçlama yapacaktır. Ancak bunu yapmak gövdeye veya ön cam sileceklerine ve diğer çıkıntılı elemanlara zarar verme riskini taşır. Donmuş ön camlar, kışın neden olduğu birçok sorundan biridir.

Bu sorunu çözmenin birçok yolu vardır ancak cama zarar vermeyen ve hızlı hareket eden sadece birkaçı vardır. Öncelikle süpürge, tırmık gibi basit aletlerden kaçınılmalıdır çünkü daha sonra arabada birçok çizik bulacağız. Piyasada, plastikten yapılmış ve özel kauçukla kaplanmış, çizilmeye ve soğuğa dayanıklı özel fırçalar mevcuttur. Mümkünse, her zaman araç yüzeyinden birkaç santimetre uzakta kullanılmalıdırlar. Sonra motordan veya güneşten gelen ısı kalanları eritir. Elbette ellerinizle deri eldiven de kullanabilirsiniz, ancak çok uzun değilseniz, kaputun ortası veya tavan gibi noktalara ulaşmak daha zordur.

buz

Arabanıza Zarar Vermeden Kar Nasıl Temizlenir? Donmuş Araba Camı Nasıl Temizlenir?

Ön cam donduktan sonra (örn. gece) dikkatlice temizlenmelidir. Acele etmek çoğu zaman araba alırken beklemekte isteksizliğe yol açarak camın zarar görmesine neden olur. Kısmen kar ve buzla kaplı olsa bile asla yola çıkmayın.
araba sileceklerini değiştirin
Silecekler, özellikle kış başlamadan önce yılda en az bir kez değiştirilmelidir. Arızalı bir silecek, sürücünün görüşünü önemli ölçüde azaltabilir ve ön cama ciddi şekilde zarar verebilir. Araç dışarıda park edilmişse, fırçaların donmasını ve ön cama yapışmasını önlemek için gece kaldırılması önerilir.

sogukta donan araba camlarini saniyeler icinde cozen yontem 1482781262

Ön Cama Dikkat Edin

Ön camlar her zaman hem dış hem de iç temiz tutulmalıdır. Parmak izleri, vantuz ve toz gibi buz, kir ve don da camın kalitesini etkileyebilir. Bu işaretler görüşü etkileyebilir ve sürücüler için birçok soruna neden olabilir. Ön camı temizlemek için cama özel bir temizleyici ve tüy bırakmayan bir bez kullanın, sadece sünger veya kuru bez kullanmaktan kaçının çünkü bunlar kiri çıkarmadan hareket edebilir.

Termal Şoktan Kaçının

Dış sıcaklık çok düşükse, doğrudan pencerelere sıcak hava üflenmesi önerilmez. Camda zaten bir çatlak varsa, bu sıcaklık aralığı onu bir çatlağa dönüştürebilir ve ön camın değiştirilmesini kaçınılmaz hale getirebilir.

Kar ve buzu uygun şekilde temizleyin

Yoğun kar koşullarında, sürüşten önce araçtaki karı temizlemek önemlidir. Bu önemsiz bir tavsiye gibi görünebilir, ancak hareket halindeki araçlarımız üzerindeki kar bloklarının çarpması, güvenliğimiz ve sürücülerimizin güvenliği için hayati önem taşımaktadır. Pencerelerden, karoserden ve çıkıntılı parçalardan karı ve buzu temizlemek için yalnızca fırça, lastik kürek veya cam kazıyıcı gibi özel aletler kullanın. Öte yandan, vücudunuza ciddi şekilde zarar vermemek için sıcak su sıçratmaktan, tuz serpmekten veya aracı kürek, süpürge veya keskin nesnelerle temizlemekten kaçının.

arabanin camindaki buz nasil cozulur

Çatıdaki Kar Nasıl Temizlenir?

Kışın yollarda tuz kullanmak tehlikeli buzulların oluşmasını engelleyebilir. Ancak, sürücüleri güvende tutmanın temel bir yoludur ve aracımızın gövdesini etkiler. Aslında, tuz vücuttan hemen atılmazsa, boyaya zarar verebilir ve sac metalin gerçek bir delinmesi olan “penetrasyon korozyonu” gibi olaylara neden olabilir.
Bu nedenle, gövdeyi korumanın çözümü, aracı iyice ve sık sık yıkamak, tuzun ve döküntülerin gizlenebileceği ve önemli hasarlara neden olabileceği en sinsi alanlara özellikle dikkat etmektir. Bununla birlikte, özellikle soğuk aylarda ıslak ve yağmurlu olduğunda, bir fırça ile hareket ettirildiğinde yüzey boyunca sürüklenebilecek toprak ve çakıl kalıntılarını vücutta tutma olasılığı daha yüksek olduğundan, rulo ile temizleme önerilmez. Araba çeşitli cisimlerin çizilmesine neden oldu.
Son olarak, bir önlem olarak, yol yüzeyini atmosferik unsurlardan ve hareketli araçlar tarafından kaldırılan çakıllardan korumak için vernik tavsiye edilir.

Arabanın Ön Camı Nasıl Çözülür

Ön camın buzunu çözmek veya buzunu çözmek ve araçtan karı temizlemek için sıcak su kullanılması kesinlikle önerilmez. .Tavsiye edilmeyen bir diğer çözüm ise, ön cam sileceklerini temizlemek için suya tuz eklemektir. Pencereleri temizlemek için kullanılan tank, özel bir antifriz temizleyici sıvıyla veya en iyi ihtimalle bol miktarda sirke içeren sulu bir solüsyonla doldurulmalıdır, ancak o zaman bile sıcaklıklar sert olduğunda donma riski vardır. Silecek lastiklerini, onlara zarar verme riskini almak istemiyorsanız, yalnızca ön cam tamamen buz ve kardan temizlendiğinde çalıştırın.

Buz tutan arac cami nasil temizlenir kolay cam buzu cozucu evde buz cozucu sprey yapimi 300x200 1

İlgili Mesajlar

1 of 51

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir