Tatil Fırsatları

Erginlik Dönemindeki Çocuğunuza Nasıl Yaklaşmalısınız?

Erginlik döneminde çocukların ruh halindeki ve davranışlarındaki şansın dönmesi birçok ailenin ve gencin kaygı duymasına niçin olur.

Buluğ Çağı döneminde aileler çocuklarının yaşadığı değişimlerden dolayı ara sıra kaygılanır. Sevgi dolu çocuğunun yerine çoğu süre öfkeli bir çocuğun gelmesi ne yapacağını bilemez ayla getirir. Ancak bu dönemde yapılacak en iyi şey çocuğunuzdaki bu değişime bacak uydurmaktır. 

Bu dönemde fiziksel, şehvetli değişimlerin yanında akademik kariyer de bir problem haline kazanç. Çoğu ebeveyn çocuğunun okul hayatı konusunda vesvese duyar. Çocuğu yönlendirmek, kontrol aşağı yakalamak çocuğunuzun baskı altında hissetmesine ve kaygı duymasına niçin olabilir. Akademik sorumluluklar bireyin kendisine aittir. Bu yüzden bu süreçte yapılması gereken gereklilik doğrultusunda çocuğunuzu desteklemektir.Çocuğunuzla çatışmaya girmekten kaçının. Bunun yerine onun mahremiyetine, kişiliğine ve tarzına hürmet duyduğunuzu gösterin.Çocuğunuzla onun geleceği hakkındaki düşünceleri üzerine sohbet edebilirsiniz. Destek beklediği durumlarda alacağı kararların artı ve eksiklerini öne çıkaracak şekilde yardımcı olabilirsiniz.Ailece verilecek kararlarda çocuğunuzun fikirlerini alabilir, fikirlerine layık verdiğinizi gösterebilirsiniz.Ergenlik döneminde kesintisiz eleştiren ebeveyn, çocuğun kendine duyduğu güvenin azalmasına sebep olur. Tenkit Etmek yerine çocuğunuzu destekleyebilirsiniz.İlgi alanlarını, arkadaşlarını ve yaptıkları seçimleri desteklediğini kullanmak kendilerine olan güveni arttıracaktır.Karşı tür ile ilgili konularda bilinçlendirmek yardımcı olacaktır.Bu dönemde çocuğunuzun arkadaşlarıyla daha çok süre geçmek istemesi, size olan bağlığının azalması sizden adamakıllı koptuğu, sizi sevmediği anlamına gelmez. Kimliklerinin oluşacağı, yetişkinliğe adım attıkları bu dönemde çocuğunuzun yanında almak bu dönemi kolayca atlatmanıza muavin olacaktır.Erginlik döneminde çocuğa değerinde veren, sevgisini gösteren, başarısını öven bir aile tutumu kendine güvenen, sorumluluk alabilen ve karar verebilen bireyler yetişmesini sağlar. Bunun yanında korkutma, suç oluşturan, zorlama çocukların kendilerini değersiz hissetmesine niçin olacaktır.Bu dönemde çocuğunuza pozitif özerklik tanımak veya onu fazla sınırlandırmak gözden düşmüş sonuçlara yol açabilir. Ebeveynden ayrışmak isteyen birey ailesine mesafeli davranabilir. Kendi sınırlarının ihlal edildiğini düşünüp içedönük tepkiler verebilir veya öfke patlamaları yaşayabilir. Çocuğunu kaybetmek istemeyen, ilişki ayarlamak isteyen aileler bu kaygıyla sınırları esnetebilir; çocuğuyla dost olmaya çalışabilir. Oysa unutmayın ama çocuğunuz sizin arkadaşınız değildir. Çocuğunuzun arkadaşa yok; kusur yaptığında gerisinde olacak, onu destekleyecek, ona yol gösterecek, sınırlarını oluşturacak ebeveyne ihtiyaç duyar.  Çocuğunuza net sınırlar ayarlamak bu dönemde ilişkinizi güçlendirebilir. Hangi adımda neyle karşılaşacağını, hangi davranışın nasıl sonuçlanacağını anlamak çocuğunuzu güvende hissettirir.

İlgili Mesajlar

1 of 2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir