FırsatlarGenel

Cheops Piramidi ve Cheops Misyonu

Cheops Piramidi, CHEOPS misyonu, ESA ile İsviçre Bern Üniversitesi arasındaki bir ortaklıktır. İsviçre, projede lider ekiptir, ancak diğer ESA Üye Devletleri bilime katkıda bulunmuştur. Cheops misyonunun 2021’de Güneş’e ulaşması bekleniyor. Bilim adamlarının gezegenlerin nasıl oluştuğunu anlamalarını sağlayacak ölçümler alacak. CHEOPS bilim ekibi daha sonra görevin bilimsel hedefleri için önerilerde bulunacaktır.

bb 2 1

Piramit kare şeklindedir. Yüksekliği simetriktir ve dört yüzü vardır. İnşaatın tamamlanması 20 yıldan fazla sürdü ve 2300 milyon taş blok kullanıldı. Bazı taş blokların ağırlığı 2,5 ila on beş ton arasındayken, diğerleri 51 tonun üzerindedir. Mezar odası, piramidin en etkileyici kısmıdır ve türünün en eskisidir. Kompleks, Mısır mimarisinin en iyi örneklerinden biridir.

aa 5

Cheops’un hikayesi birkaç yüzyıldır anlatılıyor, ancak hayatı hakkında çok az şey biliniyor. Birçok bilim adamı, saltanatının kesin süresi konusunda hemfikir değildir, ancak Herodotos, Keops’un yönetiminin uzunluğuna itiraz etmez. Bununla birlikte, eski metinlerin yazarlarının çoğu, kralın hikayesinin ardındaki gizemi açıklamaya çalıştı. Üç ana kaynağa ek olarak, başka ilmî yorumlar da vardır. Filolog ve edebiyatçı Verena M. Lepper, kralın hayatı hakkında yazdı. Ayrıca, Dietrich Wildung ve Gunnar Sperveslage, Cheops’tan Snofru’nun halefi olarak söz ettiler. Ayrıca ilk dört hanedan ve Cheops geleneği hakkında da yazılar yazdılar.

İlgili Mesajlar

1 of 49

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.