GenelFırsatlar

Doğada Yürüyüş İçin Gerekli Olanlar

Doğada Yürüyüş hafta sonları kendinizi evde, ofiste veya şehirden uzakta değil, doğaya bırakmak istersiniz. Tüm geziler hazır. Doğada yeşillikler arasında yürüyeceksiniz. Şimdi yanınızda bir şeyler getirmenin zamanı geldi. Doğa gezinizde yanınıza almanız gerekenleri ve doğada uzun bir yürüyüşte neye ihtiyacınız olabileceğini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Hepimiz hafta sonunu sabırsızlıkla bekliyoruz. Dinlenmek ve temiz hava solumak istiyoruz. Peki doğa yürüyüşleri için bavullarımıza neler koymalıyız?

Yaz, kış ya da ilkbahar fark etmeksizin doğa yürüyüşlerinizde yanınıza almanız gerekenleri bir araya getirdik.

Eklemek istediğiniz bir şey varsa, bu makalenin sonundaki yorumlar bölümünde önerilerinizi bekliyoruz.

İşte ilk 10 listemiz:

Navigasyon

Doğada yürüyüşe hazırsınız. Kendinizi yeşil, sarı ve kahverengi tonlarında bırakıyorsunuz. Kendinizi bu büyülü atmosfere kaptıracak ve herhangi bir yöne gideceksiniz. Veya belirlenmiş yürüyüş parkurlarından birindesiniz. Yol ayrımına geldin, hangi yoldan gitmelisin? Bu noktada, bunlardan biri ihtiyaçlarınızı karşılayabilir.

Yürüyüş parkurunun başlangıcında rehberinizle fotoğraf çekin
Bir yürüyüş parkurunun başlangıç ​​noktasında genellikle bir harita veya rehber bulunur. Yürüyüşe başlamadan önce telefonunuzla bir fotoğraf çekin ve arada bir bu kılavuza bakın.

Mobil kullanarak navigasyon
Telefondan ayrılmadan önce bir bağlantı noktası seçerek kendinizi demirleyebilirsiniz. Bu şekilde, telefonunuzdaki navigasyondan nereye gittiğinizi görebilirsiniz.

9078682648626

Bir Pusula alın (Koruyucu bir çantada olmalıdır)

Özellikle geniş alanlarda yanınızda taşıdığınız bir harita yol arkadaşınız olabilir.

Ancak beklenmeyen yağmuru göz önünde bulundurarak koruyucu bir çantada taşımanızı öneririz.
Kendinizi akışa bıraktığınızda, yanlış yöne gitmemek için bir navigasyon sisteminiz olmalıdır. Telefonunuzdan bir navigasyon programı indirebilir veya Pusula Nostalji’yi seçebilirsiniz. Pusula bulamıyorum diyorsanız ve yardımcı program arıyorsanız, telefonunuzdan navigasyon yapmanızı öneririz. Telefonunuz o anda cevap vermese bile, ön yükleme ile zaman zaman konumunuzu takip edebilirsiniz.

9782615212082

Su

Fiziksel aktivite arttıkça, özellikle uzun mesafeler yürürken vücut ısısı da yükselir ve vücutta sıvı kaybı meydana gelir. Dehidrasyonu önlemek için, özellikle sıcak havalarda yürürken yanınızda bol su taşıdığınızdan emin olun.

  • Enerji ihtiyaçları – gıda
    Doğada temiz hava ile yürümek çok fazla enerji gerektirir. Hızlı yanan kaloriler karşısında ara sıra yakıt ikmali yapın

Çok fazla yiyecek paketlemek istemiyorsanız, ara öğün olarak granola, fındık, badem, besleyici fındık veya kuru meyve seçin.

Yemeğini buzdolabı poşetine koysaydın, hazırladığım poşeti de yanında götürmezdim.

gunluk su tuketimi ofix blog 1

İlk Yardım Kiti

Kısa yürüyüşler için bile yanınızda bir ilk yardım çantası taşımayı unutmayın. En az bir kit bandaj, antiseptik, bant ve ağrı kesici içermelidir.

Ne kadar uzağa ve nereye yürüdüğünüze bağlı olarak, bu, bazı koruyucuları ve bazı yara bantlarını taşımak kadar basit olabilir. Uzun veya gecelik yolculuklar için ilk yardım çantanızı bandaj, ilk yardım battaniyesi gibi malzemelerle doldurabilirsiniz.

 

İlk yardım çantanızda akla gelen ilk maddeler şunlardır:

Dezenfektan mendil
Gazlı bez
Alçı
Ağrı kesici
Soğuk ilaç
Cımbız
Tıbbi bant
Emniyet pimi
İlk yardım battaniyesi (Merak etmeyin hafiftir)
İleti
Ayna
Yapışkan bant
Ameliyat eldivenleri
Peçete
Böcek savar

Belki bu listedeki en popüler maddeler olmadığı için gözden kaçmıştır, ancak bunlar günlük yürüyüş çantanıza dahil etmeniz gereken en önemli şeylerden bazılarıdır.

9504233914418 1

 

Nemlendirici

Ellerinizin ve dudaklarınızın yazın güneşten yanması, kışın çatlamaması için güneş kremi ve SPF’li dudak balsamı kullanmanızı öneririz.
Özellikle yaz aylarında, bulutlu günlerde bile dışarıda yürürken cildi yakmak kolaydır.

Bu nedenle, koşuya çıkmadan önce, güneş kremini maruz kalan bölgelerinize uyguladığınızdan ve bir kısmını yanınızda bulundurduğunuzdan emin olun.

Ayrıca, özellikle karlı günlerde, yükseklerde yürüyüş yaparken onları görmezden gelsek bile güneş gözlükleri önemlidir.

nivea soft nemlendirici bakim kremi 100ml nivea 102732 15 O

Doğru Kıyafet Seçimi

Doğanın belirsiz olması gibi, hava hiç beklemediğiniz bir anda hızla değişebilir. Özellikle dağlarda yürüyüş yapıyorsanız, gideceğiniz bölgeye uygun giyinmeyi ve her mevsim gerekli olabilecek bir yağmurluk getirmeyi unutmayın.

Yürüdükçe enerji açığa çıktıkça vücut ısınız yavaş yavaş yükselir ve giysileriniz rahatsız olmaya başladığında onu çıkarabilirsiniz. Tekrar giyinip eve hastalanmadan dönebilmeniz için birkaç kat giysi giymek rahattır.

Doğru yürüyüş ayakkabısı ve kotuna ek olarak, birkaç mevsimsel ekstra ekleyin. Dışarı çıkmadan önce sıcaklığı ve yağmur olasılığını kontrol ettiğinizden emin olun.

İşte getirmeniz gereken bazı ekstra kıyafetler:

Hafif yağmurluk
Uzun kollu gömlek
Yün
Uzun pantolonlar (şortla yürüyüş yapıyorsanız)
Ekstra çorap
Güneş şapkası
Eldivenler
Bereler

download 23
Aydınlatma

Sabah erkenden doğayla iç içeydiniz ve keyifli bir yürüyüş yaptınız. Öğle yemeğinden sonra birkaç sohbetten sonra öğleden sonra yürüyüş yapıp ormana gideceğimizi söylediniz. Zaman uçar, akrep ve yelkovan birbirini kovalar ve orman gitgide kararır.

Bu karanlığa rağmen hala yanınızda el feneri veya far gibi bir ışık kaynağı taşıdığınız için nereye gittiğinizi ve çevrenizi görebilirsiniz.

Bu arada el feneri için yedek pili çantanıza atmayı unutmayın.

10789319835698

 

Çakı

Basit ama çok pratik bir bıçak sadece ormanda yediğiniz elmaları soymak için değil, gerekirse bandaj kesmek ya da teçhizatı onarmak için de kullanılabilir.

10139947106354

Sırt Çantası

Elbette tüm bu malzemeleri taşımak için bir sırt çantasına ihtiyacınız var. Paketin ağırlığını desteklemek için bel kemerli su geçirmez bir çanta almalısınız. İçindeki tüm malzemelerle bile tüm malzemeleri rahatça taşıyabilmeniz çok önemlidir. Bu yüzden doğru yürüyüş için doğru çantayı bulmak için iyi bir araştırma yapmanızı öneririz.

10360853790770

Telefon ve Kamera

Bu güzel doğa yürüyüşünü ve yaşadığınız macerayı her zaman hatırlamak isteyeceksiniz.

akilli telefonlarda coklu kamera kullaniminin getirdigi faydalar ve gelecek yeni teknolojiler 67 2 14 660x371 1

İlgili Mesajlar

1 of 51

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir