GenelFırsatlar

Drift Motoru Özellikleri ve İpuçları

Drift Motoru ve sürüşünüz için doğru elektroniği seçmek oldukça önemli bir konudur. Aracınıza üzerinde düşünülmemiş bir esc ikilisi takmak sürüşünüzü etkileyebilir veya başınızı belaya sokabilir. Bir drift arabası için motor ve ESC seçimi, bir station wagon için olduğundan biraz daha zordur. Çünkü drift yapan bir araçta motorun gücünü ve tepkisini hissetmeye alışmak biraz zaman alıyor.
Aracınız ister AWD ister RWD olsun, fırçasız ve sensör paketleri gereklidir. Köşe çıkışlarından çıkarken, düşük devirlerde hassas tepkilere ihtiyacınız var ve sensörler sayesinde bu tepkilerin daha yumuşak olduğunu fark edeceksiniz.

images
Çoğu ESC’nin ayarlama imkanı vardır, ancak bazıları drift ayarları için çok uygun değildir. Örneğin, yeni başlayanlar “Turbo” ayarını açmaktan hoşlanmazlar çünkü bu, drifti mahvedebilir. İlerici bir işi olan biri için turboyu açmak eğlenceli olabilir. Bu nedenle, uygun fiyatlı bir ESC arayanlar için Stok modelini kontrol etmek mantıklı bir hareket olacaktır.

Amper, ESC seçiminde her zaman tartışmalı bir konu olmuştur. Elektronik bileşenler üzerindeki yükü azaltacağı için yüksek akımlı bir ESC kullanmak her zaman mantıklıdır. Ancak maksimum 40 amper çeken bir motor için 160 amperlik bir ESC almak tamamen kişisel zevk meselesidir. Burada dikkat edilmesi gereken asıl şey, ESC’nin gerçekten sürekli üzerinde yazan akım değerini verip veremeyeceğidir. Hobbywing Xerun 120a V2.1’in bir kopyası olarak piyasada yarı fiyatına satılan TSKY 120a ESC, bileşenlerinin kalitesiz olması ve vaat ettiği gücü verememesi nedeniyle birçok kullanıcıyı hayal kırıklığına uğrattı. Drift’in genel olarak 8,5 ile 13,5T arası motorlar kullandığını düşünürsek 60 ile 120 amperlik bir model seçmek yeterli oluyor. Ayrıntılara daha sonra gireceğim.

maxresdefault

Bir hobi sitesine gidip ESC seçmek kolay değil çünkü onlarca model arasından seçim yapmak bazen kafa karıştırıcı olabiliyor. O yüzden benim tavsiyem öncelikle bütçenizi belirlemeniz.ESC fiyatlarına baktığınızda pahalı modellere bakmaktan korkuyorsanız stok ESC’ler tam size göre olabilir. Aslında, normal turlar için bu modellerde turbo ve zamanlama ayarları yoktur. Neyse drift için turboya ihtiyacımız yok, vites zamanlamasından aldığımız hızı tekrar kazanabiliriz. Bu şekilde çok tasarruf edeceksiniz. Stok ESC modelleri için Hobbywing’in Justock serisini önerebilirim. Örneğin Hobbywing Xerun v2.1, XR10 ve SkyRC TORO serileri önerilebilir. Ama gerçekten drift için tasarlanmış çok üst düzey bir ESC istiyorsanız, Sanwa Super Vortex Zero Type D veya Acuvance KEYENCE modellerine bakabilirsiniz. Drift için özel hassasiyet ayarları ve gerçek bir araba benzeri devir kesici işlevi olan Rev-Limitter sayesinde RC Drift meraklıları için rüya gibi bir arabadır.

Motor seçimine gelince, uzun vadede ESC (Hobbywing, SKYRC, Muchmore, Acuvance) gibi denenmiş ve test edilmiş markalara bakmak daha mantıklı olacaktır. Sensörlü motor gücü, T değerine, yani dönüş sayısına ve güce göre bölünür. T(Dönüş) değeri ne kadar düşükse, hız o kadar hızlı ve tork o kadar düşük olur. Ayrıca düşük T motorlarda (örneğin 4.5t, 5.5t) gaz kelebeği tepkisi daha zor olacağından tercih edilmez. Genelde 8.5T ve 13.5T motorlar drift için en çok tercih edilen değerlerdir. Farklı dönüşlere sahip motorlar konusunda tecrübeniz yoksa tavsiyem 10.5 tonluk bir motor almanızdır. Motorun devir sayısı yani devir sayısı motorun döndüğü devir sayısını da etkiler. 8.5T motoru seçerseniz, elinizde daha fazla devir olacağı için uzun virajlarda daha rahat olursunuz. Tabi bu şasinin dişli oranlarına göre değiştiği için sistemin genel bir hesabı gerekiyor.

drift trike 200cc

Kullanmak istediğimiz Turn değerini belirledikten sonra alacağımız motorun drift için tasarlanmış olmasına yada serin çalışması için gerekli havalandırma boşluklarının olup olmadığına bakılmalıdır. Örneğin: Muchmore Fleta ZX V2. Uzun süren kullanımın sonucunda yeterli hava alamayan motorlar zamanla zarar görebilir. Speed Passion Drift Spec gibi motorlar içlerindeki daha büyük fan sayesinde hem daha serin çalışabiliyor hem de yüksek devirlerde kendine has motor sesi ile drift tutkunlarının ilgisini çekebiliyor.

Son olarak motor ve ESC ‘nin uyumuna bakmamız gerektiğinde burada motorun çektiği amper , alım kararımızı etkileyecektir. Örneğin maximum değerinde 60 amper çeken bir motor kullanacaksak biraz daha yüksek amperli, mesela 80 amperlik bir ESC kullanmak daha mantıklı olacaktır.

 

İlgili Mesajlar

1 of 51

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir