GenelFırsatlar

Egzoz Nedir ve Ne İşe Yarar?

Egzoz Nedir motorun içten yanmalı bir motorda hava-yakıt karışımını ses ve duman şeklinde bırakan kısmına egzoz denir. Egzozun ana özelliği, kanal tarafından taşınan sesin egzozdaki cam ve elyaf gibi malzemeler tarafından emilerek gürültüyü en aza indirerek dışarıya salmasıdır. Araçların egzozları yoksa çevreyi bozabilecek yüksek düzeyde gürültü oluşturabilirler.

smoky dual exhaust pipes from starting diesel car

Egzoz Manifoldu Nedir

Silindir içindeki yanmış gazların çıkış borusudur. Genellikle dört silindirli olan ve silindirlerin içinden çıkan ve egzoz boğazına bağlanan bir borudur. Egzoz manifoldları genellikle dökme demirden yapılır. Görevi kirli havanın istenilen oranda dışarı atılmasını sağlamaktır. Yani içerideki kirli havayı alan ve dışarı iten kısımdır.

Egzoz Nasıl Çalışır

Araba egzozunun görevi sesi emmek ve ses kirliliğini önlemektir. Temel prensip, egzoz borusundan susturucuya iletilen sesin birbirini yansıtması ve kendini azaltmasıdır. Bu sönümleme işlemi tam olarak verimli bir şekilde gerçekleşmez. Bu nedenle, ses azaltılır ve atılır.

egzoz sistemi jkjkyw

Paslanmaz çelik egzoz boruları minimum ses çıkışı ve maksimum performans dengesi gözetilerek üretilmektedir. Yanma odasında oluşan gazların kaçması ne kadar kolay olursa, aracın yanma odasında birikebilecek gaz miktarı o kadar düşük olur. Bu sayede motor daha rahat nefes alır ve daha iyi performans gösterir. Yanma odasına girebilecek temiz hava miktarı artar ve yanma süreci güçlenir.

Çift egzoz portlu araçlarda, tek bir kanaldan gelen gazlar etkin bir şekilde ayrıştırılır ve iki ayrı susturucu aracılığıyla dışarı atılır. Ses hızı değişmezken aynı ses hızında etkili bir gaz çıkışı sağlar ve bu durumda motor performansına olumlu etki yapar.

e küçük delikle giriş borusundan girer ve egzoz borusundaki küçük deliklerden dışarı çıkar. Aynı zamanda karşı duvardan yansıyan ses dalgaları büyük dairesel delikten geri yansıtılır. Yankı odasına giren ses dalgaları, karşılıklı yansıma ile emilir. Emildikten sonra indirgenmiş halde çıkış borusundan boşaltılır. Bu olay, yanma odasında meydana gelen her patlama çevriminde motorda meydana gelir. Ses, patlayan bir balon gibi atımlı ve ani bir şekilde hareket eder, burada bir engelden her sektiğinde, birbiriyle çarpışmasıyla zayıflar.

20200306141719 73 1

 

İlgili Mesajlar

1 of 51

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir