Genel

Elektrikli Motor Modelleri

Pratik bir taşıt olan yeni model elektrikli motor insanlara sunduğu eşsiz avantajlarla her geçen gün daha fazla kullanıcının tercihi olmaktadır. Tasarımları da her geçen gün farklı özellikler isteyen kullanıcılar için daha cazip hale gelmektedir. İki tekerlekli modelleri olduğu gibi üç tekerli modelleri de bulunmaktadır. Özellikle yoğun trafik olan şehirlerde bu motorlar hızlı bir ulaşım imkânı sunmaktadır.  İlk modellerinin aksine günümüzde ki modelleri çok kısa sürelerde şarj olup, oldukça uzun mesafeler gidebilmektedir.

Elektrikli Motor Modelleri

Elektrikli Motorların Prensibi

Katı yakıtlarla çalışan içten yanmalı motora sahip olan taşıtlardan çalışma prensibi olarak çok farkı olmayan elektrikle çalışan motorlar güçlerini yanmadan değil akülerinde tuttuğu enerjiden almaktadır. Aküler genelde araçların uzun süreler gidebilmesi için lityum iyon denilen enerji tutma kapasitesi yüksek materyallerden üretilmektedir. Tekerlerde bulunun mini motorlar tekerlerin dönmesi için gereken ivmeyi sağlamaktadır. Bu motorlara bir iletim hattı ile akülerden elektrik aktarılmaktadır.

Elektrikli Motorları Şarj Etme Yöntemleri

Uzun süreler enerjisinin dayanması ve kullanım kolaylığı sağlaması için motorlarda farklı tasarımlar kullanılabilmektedir. Genelde motorlar basit bir priz aracılığıyla şarj edilebilmektedir. Her motorun şarj ekipmanı motorla beraber kullanıcılara verilmektedir. Bazı motorlarda hareket halindeyken enerji kazanmayı sağlayan bir sistemi içinde barındırmaktadır. Yine kullanıcıların enerji konusunda sorun yaşamaması için harici bataryayla çalışan modelleri de bulunmaktadır. Böylece birden çok batarya bulundurup bunların arasında hızlıca geçiş yaparak şarj dolum süresi beklemeden motorunuzu kullanabilirsiniz.

Elektrikli Motor Modelleri

Elektrikli Motorların Ağırlık Kapasitesi

Tasarımlarına göre taşıdığı ağırlıklarda değişiklik gösteren elektrikle çalışan motorların tek kişilik olan çeşitleri yaklaşık olarak 100 kiloya kadar taşıma kapasitesine sahip olmaktadır. İki kişilik motorlar ve arkasında taşıma için ayrı bir aparat takılabilen modellerde ise kapasite 400 kiloya kadar çıkabilmektedir.

Elektrikli Motorlar Kaç Kilometre Gidebilir

Kullanım şekline göre gidebileceği mesafeleri değişiklik gösteren yeni model elektrikle çalışan motorlar 110 kilometre civarında mesafeler kat edebilmektedir. Düşük mesafeli ya da orta mesafeli olarak farklı sınıflarda motor çeşitleri mevcuttur. Aşırı yük taşıma, ani frenler ya da yüksek hızlarda kullanım neticesinde motorun enerjisi hızlı tükeneceğinden gidebileceği mesafeler düşebilmektedir. Eğer motorun uzun mesafeler gitmesini istiyorsanız kullanım talimatlarına uymalı ve doğru şekilde motorunuzu şarj etmelisiniz.

Elektrikli Motor Modelleri

Elektrikli Motor Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kendinize bir motor almayı düşünüyorsanız öncelikle kullanım amacınızı iyi belirlemeli ve almayı düşündüğünüz motorun özelliklerini iyice analiz etmelisiniz. Uzun mesafeler motoru kullanacaksanız güçlü bir aküye sahip olan ya da harici bataryayla çalışan modelleri seçmelisiniz. Üzerine yükleyeceğiniz ağırlığı da göz önünde bulundurmanız gerekir. Yine aktif kullanıyorsanız hızlı şarj özelliğine sahip bir motorda işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Yeni Model Elektrikli Motor Fiyatları

Tasarımına, aküsünün gücüne, çıkabildiği yüksek hıza göre yeni model elektrikle çalışan motor fiyat olarak değişiklik göstermektedir. Basit bir bisiklet görünümde olan modeller genelde oldukça uygun fiyatlara bulunmakta ve kısa mesafelerde sorunsuzca kullanılabilmektedir. Ama uzun mesafeler gidebilecek, yoğun kullanıma uygun motorlar haliyle çok daha yüksek fiyatlara bulunabilmektedir.

İlgili Mesajlar

1 of 30

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.