GenelFırsatlar

Elektrikli Scooter Nasıl Kullanılır?

Elektrikli Scooter, son yıllarda tüm dünyada popüler hale gelen ve ülkemizde de yaygın olarak kullanılan bir ulaşım türüdür. Toplu taşıma araçlarını kullanmaktan kaçınmak veya park etme derdinden kurtulmak isteyen sürücüler artık elektrikli scooterlara yöneliyor. “E-scooter” adı altında hayatımıza giriyorlar. Kısa yolculuklar için oldukça ekonomik olan bu araçlar her yaştan insanın ilgisini çekmiştir. Artık e-scooter’ınızı bir ücret karşılığında hemen hemen her sokağa park edebilir ve istediğiniz yere kadar gidebilirsiniz. Ayrıca ayrı olarak satın alınabilen elektrikli scooterlar da var. Peki, elektrikli scooter nedir ve nasıl kullanılır? Hangi markalardan elektrikli scooter kiralayabilirsiniz? Tüm bu soruların cevapları yazımızda.

citymate pro 500 watt elektrikli scooter 10 inch sisme teker bluetooth beyaz 985 12 B

Elektrikli Scooter Nedir?

Küresel ısınmanın gezegenimiz üzerindeki olumsuz etkisi ile birlikte birçok ülkede insanlar zararlı gaz kullanmayan daha çevreci araçlara yöneldiler. Yıllar içinde yüksek bisiklet kullanımıyla tanınan Amsterdam sokakları bile artık elektrikli scooterlarla dolu. Şarj teknolojisini kullanan elektrikli scooterlar çevreye çok zararsızdır.

Özellikle kalabalık şehirlerde insanlar trafikten az da olsa kaçmak için çoğunlukla küçük araçlar kullanırlar. Ancak motosiklet gibi araçlar bazı durumlarda tehlikeli olabilir. Elektrikli scooterlar daha güvenli ve kullanımı daha ekonomiktir ve bu konuda ilk akla gelen araçlardan biridir. Bu e-scooter’lar, İstanbul gibi büyük şehirlerde ve hatta Türkiye’nin en küçük kasabalarında bile saatte 30 kilometreye varan ortalama hızlarıyla kolaylıkla bulunup kullanılabilir. Kalabalık şehirlerde kullanıldıktan sonra geride kalan elektrikli scooterlar, dakikalar içinde başkalarının kullanması için kiralanıyor. Bu talep, birkaç yıl içerisinde birçok girişimci ve işletmenin de ilgisini çekmiştir. Şu anda sokaklarda ve sokaklarda farklı markaların elektrikli scooterları görülebiliyor. Özellikle şehir içi sahil şeritlerinde, parklarda ve sessiz, araçsız yollarda sıkça gördüğümüz bu araçlar günlük hayatımızı da kolaylaştırıyor. Bu araçlardan birini kullanarak yaya olarak gitmeniz gereken yere kısa sürede ulaşmak için zaman kazanın.

nwmrbfcg.2fz IMG 01 2110083191842 505 704

Elektrikli Scooter Nasıl Kullanılır?

Sanılanın aksine kullanımı oldukça basit olan bu araçları kiralayabilirsiniz. Akıllı telefonunuza yüklenecek bir uygulama ile kolayca dijital ödeme yapabilirsiniz. Ülkemizdeki hemen hemen tüm elektrikli scooterlar için aynı adımları izlemeniz gerekiyor.Aldığınız uygulama üzerinden bir QR kodu yardımıyla park halindeki elektrikli scooter’ı aktif hale getirmeniz yeterli. Her markanın belirlediği ücret üzerinden kullanım ücretini ödemeli ve aracı tekrar tek bir yere park etmelisiniz. Bu kadar konforlu bir yolculuk deneyimi yaşayan bazı kullanıcılar, kişisel bir scooter satın almayı düşünüyor. Kişisel scooter satın alma hızı bu günlerde her geçen gün artıyor. Ama önce, kiralama yöntemini anlayalım.

elektrikli scooter sprinter 1

Elektrikli Scooter Nasıl Kiralanır?

Elektrikli scooter kiralamak için akıllı telefonunuzu kullanarak birkaç adımda kiralama işlemini kolayca tamamlayabilirsiniz. Elektrikli scooterlar modele göre değişiklik gösterse de, yapmanız gerekenler çoğu markada hemen hemen aynıdır. Öncelikle ücretsiz olarak kullanacağınız elektrikli scooter için Android veya AppStore uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Ardından yakınınızdaki cihazları harita üzerinde tanımlayabilirsiniz.

Tabii bunun için “Location” özelliğini aktif etmeniz gerekiyor. Kullanmakta olduğunuz modele bağlı olarak ekranda şifre veya QR kodu okutarak cihazı kullanıma hazırlayabilirsiniz. Cihazı hareket ettirmek için önce ileri doğru itmeniz ve direksiyon simidi üzerindeki gaz ve fren butonlarını kullanmanız gerekmektedir. Kullanımı sonlandırmak için arabayı yerine park edebilir, kilitleyebilir, uygulamadan fotoğraf çekebilir ve yolculuğu tamamlayabilirsiniz.

citymate tiger 500 watt elektrikli scooter amortisorlu 1000watt tork bluetooth 1025 12 O

Türkiye’de Elektrikli Scooter Kiralama Firmaları

Martı

Ülkemizde elektrikli scooter denilince akla ilk gelen marka belki de Martı oluyor. Bunun temel nedeni hayatımıza giren ilk marka olmasıdır. 2019 yılında halka açılan Martı, bizden çok uzak değil ve o zamandan beri istikrarlı bir şekilde büyüdü. Ülkemizdeki popülaritesi ile teknik ekibi de gelişmiştir. Ayrıca Martı, İstanbul’da üretilen yerli bir üründür.

Kullanmak için mobil uygulamayı iOS ve Android platformlarında ücretsiz olarak indirmeniz gerekiyor. Bu adımdan sonra uygulama, yakındaki scooterları size bildirecek ve bulmanızı sağlayacaktır. Ardından QR kod kilitli Martı’yı kullanarak ekrana gelen 4 haneli kodu aktif hale getirebilirsiniz. Bu aşamadan sonra tamamen kullanıma hazırdır. Martı, yolculuğun başlangıcında sabit bir ücret ve kullandığınız her dakika için ek bir ücret alır. Miktarı belirlediğiniz kadar gitmekte özgürsünüz.

marti thumbnail

Hop

Hop, hizmetine Ankara’da başlayan bir elektrikli scooter firmasıdır. Ama artık İstanbul’da da faaliyete geçmiştir. Scooter’ı kullanmak için Android veya AppStore marketten ilgili uygulamayı indirmeniz gerekmektedir. Haritada size en yakın HOP’lardan birini seçerek yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Diğer uygulamalar gibi, scooter üzerindeki QR kodunu tarayarak kullanabilirsiniz.

Alanlar, uygulamanın ekranında bir harita üzerinde işaretlenir ve kullanıcılar bölgeyi geçici olarak terk edebilir, ancak scooter’ı alanın dışına kilitleyemez. Zıplamak! Scooter’ların ayrıca sabit bir açılış ücreti vardır. Dakika başına ekstra ödeme yapın.

hop elektrikli scooter incelemesi 930x620 1

Fenix

Hatta Fenix, Palm’ı 5 milyon dolara satın aldı ve İstanbul ve Mersin’de açtı. Fenix ​​​​scooter’ları hem seyahat hem de teslimat seçeneklerinde mevcuttur. Türkiye’nin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Bahreyn ve Suudi Arabistan’da scooter hizmetleri ve Dubai’de scooter ile çevrimiçi market teslimatı hizmeti sunmaktadır. Üç renkte gelir: Spirit, Bumble Bee ve Fire Ball. Web sitesinde scooter’larımızın diğer scooter’lardan farklı olduğunu iddia ediyorlar. Fenix, kullanıcılarına aylık ve haftalık olarak kişisel scooter satın alma imkanı da sunuyor. Ayrıca web sitelerinde sürücülerin en az 16 yaşında olması gerektiğine dair bir uyarı var.

1400x1400fenix palm i satin alarak turkiye pazarina girdi

BinBin

BinBin’i kullanmak için BinBin uygulamasını App Store ve Google Play Store’dan indirin. Uygulamada sağlanan haritayı kullanarak size en yakın olanı bulabilirsiniz. BinBin’in kilidini açabilir ve arabadaki QR kodunu telefonunuzun kamerasıyla okutarak hazır hale getirebilirsiniz. BinBin ile tek seferde 35 kilometre bisiklet sürebilirsiniz. Binbin’i İstanbul Havalimanı ve üniversite kampüslerinde kullanabilirsiniz. BinBin’in açılış ücreti diğerlerinden biraz daha ucuz. Bundan sonra, dakika başına ücretlendirilirsiniz.

poster

Dost

2019 yılında hayatımıza giren Dost elektrikli scooter, sabit açılış ücreti ve dakika başı fiyatlandırma ile fiyatlandırılmaktadır. Dostu elektrikli scooter’ı kullanmak için uygulamaya üye olmanız ve ardından uygulama haritasında size en yakın scooter’ı bulmanız gerekir.

dost 696 hd

ETKU

ETKU, İstanbul Kadıköy’de belirli mahallelerde kullanıma açık olup, rakiplerine göre daha kısıtlı bir alanda hizmet vermektedir. E-scooter hizmetinin yanı sıra e-bisiklet kiralama seçeneği de sunuyor. ETKU için yine de iOS ve Android platformlarında ücretsiz mobil uygulamayı indirmeniz gerekiyor. QR kodunu taradıktan sonra scooter’ı kullanmaya başlayabilirsiniz. Yakınınızda ETKU scooter yoksa, ETKU scooter vale park sistemi ile bulunduğunuz yere teslim edilecektir. Bu da onu rakiplerinden ayıran önemli bir özelliktir.

EAt eZAXkAArkKl

Bizero

Rakiplerinden farklı olarak bisiklet ve e-scooter kiralama platformu Bizero, kullanıcılarına aylık ve haftalık kiralama imkanı sunuyor. Bizero’yu kullanmak için öncelikle sisteme kayıt olmanız ve giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından kart bilgilerinizi sisteme girerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak, e-bisiklet kiralama sistemlerinden farklı olarak, e-scooter’ların yalnızca bir adres teslim seçeneği vardır.

bizero 3

Elektrikli Scooter Kullanmak İçin İzne İhtiyacım Var mı?

Hepimizin bildiği gibi şu anda ülkemizde elektrikli scooter kullanmak için bir lisansa ihtiyacınız yok. Bazı kazalar nedeniyle yeni bir scooter yönetmeliği hazırlanmaktadır. Düzenleme yayaları ve e-scooter kullananları koruyacak. Yönetmelik uyarınca, elektrikli scooter kullanma ve kiralama yaşı 18’den 16’ya indirilecek. 16-18 yaş arası kişilerin elektrikli scooter kullanabilmeleri için M veya A1 sınıfı ehliyete sahip olmaları gerekmektedir. Ayrıca skuterler yönetmeliğe göre iki kişi tarafından kullanılamayacak ve çanta dışında eşya taşınamayacak. Benim ülkemde elektrikli bisiklet kullanıcıları kask takmak zorundadır. Elektrikli scooter kullanırken, kask kullanımının yanı sıra sürücüyü ve yayaları korumak için güvenlik kıyafetleri giyilmelidir. Araçlar kaldırıma park edilemez. Uygun park yerleri belirlenecektir.

Uygun park yerleri belirlenecektir. Scooter için maksimum hız sınırı 18 km/s’dir. Hız sınırının 50 km/s’yi geçtiği yerlerde elektrikli scooter kullanılamaz. Ayrıca iki kişi asla aynı anda elektrikli scooter kullanamaz.

Elektrikli scooter kiralama seçeneklerinin yanı sıra kendiniz de elektrikli scooter modeline sahip olabilirsiniz. Bu araçları satın almak istiyorsanız bilmeniz gerekenler yazımızın devamında.

citymate tiger 500 watt elektrikli scooter amortisorlu 1000watt tork bluetooth 1025 12 O 1

Kişisel Elektrikli Scooter Nedir?

Yazıda bahsettiğimiz gibi, sokakta alternatif elektrikli scooter seçeneklerine rastlayabilir ve akıllı telefonunuzdaki bir uygulama ile kiralayabilirsiniz. Ancak, elektrikli scooter şahsen satın alınabilir. En iyi yanı, aracın tamamen size ait olmasıdır.

Kişisel bir elektrikli scooter satın almadan önce, kendiniz için birkaç soruyu düşünmeniz ve cevaplamanız gerekir. Yaşadığınız yerin mevcudiyeti çok önemli bir faktördür.

Uygun bir yerde yaşıyorsanız, bir scooter kullanmak mantıklı bir karar olabilir. Örneğin; sabah işten çıkıp akşam işten dönmek, sahili gezmek, acil bir durumda trafik sıkışıklığı olmadan olması gereken yere gitmek veya hızlı market alışverişinize gitmek çok kolay. Satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var. Özellikle akü durumu, ağırlık, yük ve motor gücü gibi terimlere aşina olmalısınız.

10724267491378

Elektrikli Scooter Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ağırlık

Elektrikli scooter nasıl kullanılacağına gelince ağırlık başka bir konudur. Elektrikli scooter satın almak istiyorsanız belki de en önemli detay, onu rahat bir şekilde taşıyıp taşıyamayacağınızdır. Günlük işinizi yapmak için bir scooter satın almak istiyorsanız, gün içinde rahatça hareket edebileceğiniz ve sizi zorlamayan bir model seçmelisiniz. Bazı modellerde motor ve akü arkada bulunurken bazılarında ise içerikler zemine eşit olarak dağılmıştır. Bu, aracı sürerken size daha dengeli bir sürüş sağlar. Tüm bu kullanışlı özelliklerin yanı sıra bazı scooterların katlanabilir olması kullanıcılara bir avantaj daha sağlıyor.

Kapasite

Bazı e-scooter modelleri 100 kg’a kadar taşıma kapasitesine sahiptir. Bu ağırlığın üzerinde kullanılırsa belirtilen modelde performans düşüşü görülebilir. Bu nedenle alacağınız elektrikli scooterın taşıma kapasitesine dikkat etmelisiniz.

UPS Hi bir Vergi Orijinal Xiaomi M365 Scooter Elektrik 8 5 in i me Lastik 25.jpg Q90.jpg

Fren

Şehrin belki de en önemli ve önemli özelliği e-scooter’ınızın frenleme gücüdür. Maalesef ülkemizde bu tür araçlar için ayrılmış yollar olmadığı için araç kullanırken çok dikkatli olmalısınız. Aniden önünüze çıkabilecek bir yaya veya hayvan kazaya neden olabilir. Bu durumda, iyi bir fren tutuşuna sahip bir scooter seçmek, o anı en az hasarla atlatmanıza yardımcı olacaktır. Elektrikli scooter nasıl kullanılır başlığında frenlerin güvenilirliği sağlığınızı doğrudan etkileyen en önemli unsurdur.

Şasi yüksekliği

Çok fazla dikkat çekmese de, şehir içi yolları düşünürken sürüş yüksekliği kontrol etmeniz gereken bir şeydir. Elektrikli scooter’ı dik yokuşlarda ve çukurlarda kullanmak zor olabilir. Sürüş yüksekliği burada devreye giriyor.

Derecelendirilebilirlik

Ülkemizde hemen hemen her yerde yamaçlar ve yokuşlar bulunmaktadır. Gün içinde taşımamıza yardımcı olan bu elektrikli scooterlar, bu tür yollarda bizi yarı yolda bırakmamalı. Seçim yaparken, gücüne de dikkat edin.

elektrikli scooter 004

Kişisel Elektrikli Scooterınızı Nereden Satın Alabilirsiniz?

Yukarıda mümkün olduğunca elektrikli scooter nasıl kullanılır onu anlatmaya çalıştık. Günümüzde e-alışverişin çok yaygın olduğu bu çağda, elektrikli scooterlara internet üzerinden kolayca ulaşılabilir. Elektrikli scooter satın aldığınız web sitesi güvenilir olmalıdır. Güvenilir bir siteden alışveriş yaptığınızda bir ürün garanti kapsamında arızalanırsa daha rahat işlem yapabilirsiniz. Öte yandan, güvenilir bir siteden alışveriş yaptığınızda kargo kaynaklı sorunlar yaşamazsınız. En önemlisi, ürünün size ulaştığından emin olmak istiyorsunuz. Pek çok güvenilmez site size ya o ürünü hiç göndermez ya da parasal değeri daha düşük olan başka bir ürünü size göndermez.

İlgili Mesajlar

1 of 51

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir