GenelFırsatlar

Fotokopi Makineleri ve Kağıt İçin Her Şey

Fotokopi Makineleri sadece fotokopi için değil, baskı için de kullanılan bu ürünler ofislerde en sık sipariş edilen ürünlerdendir. Fotokopi kağıdının farklı kaliteleri arasından doğru seçimi yapabilmek için bu ürünler hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Bugünkü Ofix blog yazımızda ofislerimizde en çok kullanılan fotokopi kağıtlarına göz atacağız.

Belge kopyalamaya geçmeden önce, fotokopi makineleri hakkında birkaç noktayı vurgulayalım. Hepimizin bildiği gibi fotokopi makineleri, çeşitli belge ve görsel malzemeleri kolaylıkla çoğaltmamızı sağlayan cihazlardır. Günümüzde bu cihazların hemen hemen tüm modelleri baskı için kullanılmaktadır. Eğitim ve iş hayatımızın birçok alanında yolumuz bu ürünlerin önünden geçmiştir.

İlk fotokopi makinesi 1938’de Chester Carlson tarafından icat edildi. ABD’li bir ofis çalışanı olan Carlson, patent ofisinde belgelerin ve resimlerin kopyalarını yapıyor. İş için fotoğraf çekmek pahalı ve zahmetlidir. Daha hızlı bir yöntem bulmaya çalışırken, “xertocopiers” (kuru fotokopi makineleri) adını verdiği yeni bir yöntem keşfetti. Ancak yöntemi geliştirmek için yaklaşık 10 yıl beklemek zorunda kaldı. 1940’ların sonlarında Carlson, yöntemi zamanın önde gelen fotoğraf kağıdı üreticilerinden biri olan Haloid’e tanıttı. Bugün Xerox olarak faaliyetlerine devam eden firma, yöntemi geliştirerek 1959 yılında ilk ofis tipi fotokopi makinesini üretmiştir. O zamandan beri fotokopi makinelerinin çalışma biçiminde çok az şey değişti. Bu makinelerde kopyalanacak belge, güçlü bir ışık uygulanan özel bir cam üzerine yerleştirilir. Yansımaya göre tonerin içindeki malzeme termal olarak yazdırılır.

Günümüzde fotokopi makineleri, farklı kalitede kopyalar yapmak ve çıktılarını almak için farklı türde kopya kağıtları kullanır. Aynı kalitedeki fotokopi kağıdı, farklı kalitedeki makinelerde farklı baskı kalitesi sağlayabilir. Kopyalarınızın ve çıktılarınızın kaliteli olması gerekiyorsa kullanacağınız fotokopi makinesi veya yazıcının da kaliteli olması gerekir.

10406878969906

Fotokopi Kağıtları Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Fotokopi kağıdının boyut, ağırlık, renk ve maliyet açısından bazı farklılıkları vardır. A4, A5 ve A3 ebatlı fotokopi kağıtları ağırlıklı olarak ofislerde kullanılmaktadır. Ancak istenirse farklı ebatları da mevcuttur. Ağırlık olarak 70-90 gram arası ürünler tercih edilmektedir. 80 gramın altındaki ürünler için gramaj bilgisi bulunmamaktadır. Bu ürünlerin baskı ve çıktı kalitesi de düşüktür.

Bu ürünler kullanılacaksa çift taraflı değil tek taraflı kullanılmalıdır. Aksi takdirde arka tarafta yansımalar oluşacaktır. Yüksek kaliteli kopyalar ve çıktılar için ağırlıklar 250 gram ile 300 gram arasında değişir. Genel kullanım için 80 gram ürün yeterlidir. Özellikle renkli çıktı ve kopyalamada ağırlık seviyesi daha yüksektir. Çizim ve tasarım işi yapan mimarlık firmaları, mimarlık firmaları ve profesyonel gruplar daha ağır renkli fotokopi kağıdı kullanmayı tercih ediyor.

Fotokopi kağıtları arasındaki maliyet farkının ana nedenlerinden biri, kağıdın hammaddesi olan selüloz üreten ağacın türü ve kağıt yapımında kullanılan farklı teknolojilerdir. Kağıt hamurundan üretilen fotokopi kağıdı daha pahalıdır. Bu ürünler antetli kağıt, kitap ve çeşitli materyallerin basımının yanı sıra fotokopi ve matbaacılıkta da kullanılmaktadır. Bu ürünlerden farklı olarak fatura, irsaliye gibi ticari belgeler için karbon kağıdı kullanılmaktadır.

yuksek performansli fotokopi makineleri 741x550 1

Fotokopi Kağıdı Saklama Koşulları Nelerdir?

Fotokopi kağıdı, ofis sarf malzemeleri arasında en büyük toptan alımı olan ürünlerden biridir ve kopya kağıdının saklama koşullarına çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu ürünler toplu olarak alındığından ekonomiktir ve yanlış koşullarda depolandığında ciddi masraflara neden olabilir. Bunu önlemek için kopya kağıdını düz bir yüzeyde saklamalı ve ambalajını açmalısınız. Sadece kullanım sırasında paketi açın, gereğinden fazla fotokopi kağıdı kullanmayın ve fotokopi kağıdının ısıya ve neme dayanıklılığı da çok önemlidir. Bu ürünlerin saklandığı ortam sıcaklığı 18 dereceden düşük, 25 dereceden fazla olmamalıdır. Nem %50 olmalıdır. Ayrıca bu ürünleri dik olarak saklamamalı, yüzeye paralel olarak muhafaza etmelisiniz. Dik konumda saklanan fotokopi kağıdının yüzey deformasyonunu önlemek zordur.

Aynı şekilde yaptığımız fotokopiler ve aldığımız çıktılar arşiv değeri taşıyorsa, onları ısı ve nemden korumak için saklamaya çok özen göstermeliyiz. Dosyalarda ve karton veya plastik klasörler gibi arşivleme araçlarında sakladığımız bu dosyalar, uygun şekilde korunmadıkça paramızı ve zamanımızı boşa harcar.

Ofiste tasarruf etmenin ana yollarından biri şüphesiz gereksiz kopya ve çıktılardan kaçınmaktır. İşlerimizin çoğu artık teknoloji ürünleri kullanılarak ve çevrimiçi olarak yapıldığından, yalnızca gerektiğinde kopyalayıp yazdırıyoruz. Kopya kağıdını her iki yönde kullanmak da çok para tasarrufu sağlayabilir. Ancak 80 gramın altındaki ürünler çift taraflı kullanılamaz. Bu nedenle ofisimizde en az 80 gr ve üzeri fotokopi kağıdı seçmeliyiz.

Makalenin bu bölümünde, çevrimiçi ofis pazarınız olan ve alınan verilere dayanarak ofiste en sık kullanılan kopya kağıtlarına bir göz atacağız.

kyocera m2135dn z

Listemizde ilk sırada Copier Bond fotokopi kağıdı var.

Yüksek kaliteyi uygun fiyatla buluşturan Copier Bond fotokopi kağıdı, sitemizde en sık sipariş edilen ürünlerden biridir. Bu ürünler, tedarik zinciri yönetiminde yüksek düzeyde farkındalık sağlayan FSC sertifikalıdır. Ayrıca iyi bir yazıcı ve faks baskı kalitesine sahiptir.

vege copier bond fotokopi kagidi a4kolif 73b4

Listemizde ikinci sırada Navigator fotokopi kağıdı var.

Bu ürünler, diğer ürünlere göre 5 kat daha fazla performans ile özellikle dijital baskı teknolojisinde mükemmel bir çözüm sunar. Özel bir teknoloji ile üretilen kağıdın yüzeyi, tonerin çalışma şekline göre uyarlanır. Bu sayede mümkün olan en yüksek baskı kalitesini sağlar ve ofis ekipmanınızın ömrünü uzatır.

navigator a4 fotokopi kagidi 80 g 1 koli 500 yaprak x 5 paket 0452055185992432

Listemizde üçüncü sırada Xerox fotokopi kağıdı var.

Bu ürünler diğerlerinden çok daha yüksek kalitede yazdırır ve fotokopi makineleri ve yazıcılardan kaynaklanan parazitlere karşı son derece dayanıklıdır. Bu ürünlerde renkleri daha net göstermek için özel bir parlatıcı da kullanılmaktadır.

41lIdJiSUOL. AC SY780

İlgili Mesajlar

1 of 51

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir