GenelFırsatlar

Güneş Paneli Nedir? Fiyatları Ne Kadardır?

Güneş paneli, güneş enerjisini emen birçok güneş pili içeren bir enerji kaynağıdır. 6-30 panellik bir sistem (1000 watt) ihtiyacı olan bir evin tüm güç ihtiyacını karşılayabilirken, 3000 wattlık bir sistem normal bir binanın tüm güç ihtiyacını karşılayabilir. Endüstriyel uygulamalar veya enerji santralleri için binlerce güneş paneli kullanan büyük sistemler kurulur. Bir güneş pilinin performansı verimliliği ile ölçülür. Aldığı enerjinin yüzdesini belirler ve kullanılabilir elektrik enerjisine dönüştürür.

Işığın yalnızca belirli dalga boyları elektriğe dönüştürülebilir, geri kalanı hücreyi oluşturan malzemeler tarafından emilir veya yansıtılır. Paneller mevsime göre güneşe farklı açılarda yönlendirilerek her mevsim maksimum verim alınabilir.

10 kW Gunes Enerjisi

Güneş enerjisi santral çeşitleri

Temel olarak iki tür güneş enerjisi santrali vardır. Fotovoltaik sistemler ve Termal sistemler.

Fotovoltaik sistemde güneşten gelen radyasyon paneller vasıtasıyla elektrik enerjisine dönüştürülür ve oluşan doğru akım bir inverter cihazı ile şebekenin frekansına uygun alternatif akıma dönüştürülerek kullanıma uygun hale getirilir.                                        Bir termal sistemde, güneş ışınları özel bir aynadan yağın veya suyun ısıtıldığı bir noktaya geçirilir ve mekanik enerji, tıpkı bir termal enerji sisteminde olduğu gibi ısıtılan sıvının buhar basıncı ile kinetik enerjiye dönüştürülür.gunes paneli fiyatlari

Piyasada genel fiyat aralığı aşağıda verildiği gibidir.

  • Güneş Paneli Polikristal 170Wp Lexron Marka. 1.562,70 lire.
  • Güneş Paneli Polikristal 275Wp Tommatech Marka. 2.117,44 lire.
  • Güneş Paneli Polikristal 330Wp Tommatech Marka. 2.514,05 lire.
  • Güneş Paneli PERC Monokristal 205Wp Lexron Marka. 1.608,73 TL.download

İlgili Mesajlar

1 of 51

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir