Genel

Kaju Fıstığı Nedir?

Tropikal bir iklim bitkisi olan Sakızağacı familyasında meydana gelmektedir. İlk olarak Brezilya’da yetiştirilmiş ve Portekizliler aracılığı ile tüm dünya ülkeleri ile tanıştırılmıştır. Kaju fıstığı en yoğun yetiştiği ve üretildiği bölge Ekvator bölgesi ve çevresidir. Kapalı tohumlular ve iki çenekliler sınıfında yer almaktadır.

Dünya üzerindeki en geniş ve büyük kaju ağacı Brezilya’nın Parnamirim şehrinde bulunmaktadır. Her iklimde yetişmeyen kaju, bu nedenle piyasada en yüksek fiyatla raflarda yerini almaktadır. Kaju fıstığının son zamanlarda sıklıkla talep gördüğü bilinmektedir. Bu durum esasında bu fıstığın lezzetinden ve içeriğinden de kaynaklanmaktadır.

Kaju Fıstığı Nedir?

Kaju Fıstığı Nerede Üretilir?

Bol yağışlı ve nemli tropikal bölgesi olan Ekvator iklimi kaju yetiştirmek için oldukça el verişli bir seçenektir. İklim dolayısıyla batı Afrika kıyılarında da verimli üretime yol açan kaju ağacı, o bölgede de yoğunlaşıp yetiştirilmeye elverişli hale gelmiştir.

Kaju fıstığı ağacı, Brezilya ve Afrika ile sınırlı kalmayıp Hindistan’da da üretimine başlanmıştır. Dünya üzerinde şu an en büyük kaju ithalatcılığı da Hindistan’da bulunan Kerala Kaju Birliği’ne aittir. Bu meyve çok hızlı çürüyebilen bir meyve olduğu için çok fazla ekonomik bir değer kazandırmamaktadır.

Bu fıstığın diğer fıstık çeşitlerine göre daha yüksek maliyette olma sebebinden diğeri ise; bir tane kaju elmasından yalnız bir fıstık üretebiliyor olmasındandır. Kaju elmaları toplanıp, çekirdeklerinden arındırıldıktan sonra kavrulur ve bu sayede kaju fıstığı üretilmiş olur.

kaju fistigi3

Kaju Nerelerde Kullanılır?

Çay ve atıştırmalıklar yanında çerez olarak tüketildiği gibi birçok yerde de kullanımı söz konusudur. Kaju fıstığı nerelerde kullanılır? ;

  • Yemeklerde; pilav ve makarna üzerine sunum amaçlı
  • Salatalarda; özellikle verdiği lezzet ile hem görsel hem de tat açısından çok idealdir.
  • Krem peynir; soslanıp ve kavrulduktan sonra krem peynir üzerine çok yakıştığı ön görülür.
  • Tatlılarda; süs ve harç içerisinde kullanılmaktadır.
  • Dondurma; alacağınız dondurma üzerinde sunum ve lezzet açısından harika olacaktır.
  • Çerez çeşitlerinde sık bir şekilde servis edilmektedir.

Kaju fıstığından yağ ve süt üretimi de gerçekleştirilmektedir. Hint ile Asya mutfağında muhakkak et yemeklerinde ve tavuk yemeklerinde lezzet açısından yağı ve sütü kullanılmaktadır. Oldukça yaygın bir yöntemdir.

Kaju Fıstığı Nedir?

Kaju Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaju kabuğunda zehirli maddeler bulunması sebebi ile toplama işlemleri bittikten sonra yoğun bir şekilde fırınlanarak, bu zehirden arınması gerekmektedir. Bu fıstıkta yer fıstığında olduğu gibi kısa süre içerisinde küflenebilir. Bu sebeple oldukça uygun koşullarda saklamanız tavsiye edilir.

Hava almayan kavanoz ya da poşetler içerisinde buzdolabınızda uygun koşullarda istenilen süre zarfına kadar saklamanız mümkündür. Satın alacağınız zaman muhakkak hava almayan paket ya da ambalaj olmasına ve son kullanma tarihinin geçmemiş olmasına özellikle dikkat etmelisiniz. Kaju fıstığı konusunda geniş kapsamlı bir araştırma yaptığımız zaman karşımıza farklı alternatif seçenekler çıkmaktadır.

İlgili Mesajlar

1 of 30

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.