Genel

Mandala boyaması nedir, nasıl yapılır ve faydaları nelerdir?

Mandala boyaması Hinduizm ve Budizm’de evrenin yapısını simgelediği düşünülen, ritüel ve meditasyon emeli ile kullanılan simgelere mandala denir. Mandala boyaması, Sanskritçe’de kolayca ‘çember’ anlamına kazanç. Mandala boyaması sözcüğün orijinine bakıldığında, “Manda” enerji veya öz, “La” ise kap kavramını ifade eder; mandala ise “enerjiyi gizleyen/yakalayan kap” olarak belirlenebilir.

egitimucgeni mandala boyama ornek 2 1
Mandala boyaması nedir, nasıl yapılır ve faydaları nelerdir?

Mandalanın kısa tarihi

40.000 sene evvel yapılmış olduğu düşünülen bazı mağara fotoğraflarında da mandala eşi biçimlere tesadüfmek olası. Batı Tibet’teki Khartse Vadisi’nde bulunan Budist viranelerde mandala çizimleri kapsayan duvar ve tavan boyamaları dikkat topluyor.

Mandala nasıl yapılır?

Mandala kolayca, merkezdeki bir noktanın etrafına çizilen ulusalar ve öbür biçimlerden oluşan, çoğunlukla dairesel bir tamlığı olan bir biçimdir. Mandala çizmeye her zaman ortadan başlanır, ortadaki minik dairelerin çevresine muhtelif biçimler ve desenler ilave edilerek mandala geliştirilir.

Tibet’te ve Hindistan’da rahipler, kum ve taş gibi muhtelif malzemeler kullanarak değişik mandalalar yapıyorlar. Üretimi saatler, hatta günler sürebilen bu büyük mandalalar spiritüel gelişimlerinin bir parçası sayılıyor. Büyük bir titizlikle yaptıkları mandala bitirilince, çemberin etrafında şarkılar söyleniyor, dualar okunuyor. Daha sonra yapılan mandala bozuluyor. Malzemeler ise merasimle bir kavanoza dolduruluyor veya yakındaki bir göle dökülüyor.

Kendi mandalanızı çizmek için zaman ayırabilirsiniz. Hazır mandalaları alıp boyamanız da durgunlaşmanıza, odaklanmanıza dayanakçı olacak cümbüşlü bir etkinlik olabilir.

Çocuklar için mandala boyama kitapları da mevcut. Bir tamlık oluşturan biçimleri boyamak çocuklar için de odaklanabilecekleri verimli bir aktiflik.

Mandala Boyamasi22
Mandala nasıl yapılır?

Mandala niçin fayda sağlar?

Meditasyon emeli ile kullanılan mandalalarda genellikle ortadaki nokta “ben” ve çevreleyen biçimler de “benim çevremdeki evren” biçiminde düşünülür. Uzakdoğu’da mandalalar, meditasyon ve farkındalığı geliştirmek emeli ile kullanılıyor.

Bazı inanç sistemlerinde maksadınızı, dileğinizi mandalanın ortasına koyduğunuzda ve o dileği biçimlerle çevreleyip bir mandala oluşturduğunuzda, bu enerjiyi statiklediğinize ve dileğinizi reelleştirmeyi basitleştirdiğinize inanılır. Bir inancı veya dileği simgeleyen mandalayı duvarınıza asabilir veya bir tılsım gibi üzerinizde taşıyabilirsiniz.

mandala nedir
Mandala niçin fayda sağlar?

İlgili Mesajlar

1 of 32

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir