Genel

Mandala Boyaması Nedir?

Son yıllarda oldukça popüler olan ve her yaş grubu için güzel ve eğlenceli bir aktivite olan mandala boyaması, aslında dairesel boyama tekniğidir. Bu boyama tekniği, belirli sıralardan oluşan çember bir yapıya sahip şekillerin farklı renkler ile boyanmasıdır. Özellikle ana okullarda çocuk gelişimi için yapılmaktadır.

Dünyanın birçok yerinde profesyonel mandala ressamları bulunmakta olup en çok açık arttırma da satın alınan ürünler arasındadır. Eğer merakınız var ise boyama teknikleri ile ilgili bir kursa gitmeden bu eğlenceli hobiye başlamayın. Böylece son derece keyifli bir şekilde vakit geçirmek konusunda önemli kazanımlara sahip olun!

Mandala Boyaması

Mandala Boyaması Nasıl Yapılır?

Her yaş gurubu için farklı mandala boyaması setleri bulunmaktadır. Bu setlerin her biri boyama açısından zorluklar göstermektedir. Örnek vermek gerekirse 12 yaş altı çocukların setlerinde 100 dairesel motif bulunur. 25 yaş üstü insanların setlerinde ise 500 ila 1000 arasında motif bulunmaktadır.

Boyama işlemi yaparken en 25 farklı renk boyanız olmanız gerekmektedir. Ayrıca her rengi sırayla kullanmamalısınız. Bir renkten sonra yan renk mutlaka farklı olmalıdır aksi takdirde boyamanız tamamlanmaz. Siz de profesyonel düzeyde bir ürün için mutlaka kapsamlı bir araştırma yapmalısınız!

Mandala Boyamasının Daire Olmasının Anlamı

Bu boyama formatı eğlenceli ve geliştirici olmasından ziyade aynı zamanda içerisinde güçlü bir maneviyat hissi yatar. Formatın daire şeklinde olmasının altında bilinç, bütünlük, yaşamın devamlılığını temsil etmek yatmaktadır. Ayrıca daire şekli başlangıcı ve bitişi olmayan yani bir ucu bedenimiz diğer ucu sonsuzluk anlamı taşır. Japon bir ressam tarafında icat edilen bu teknik, ressamın açıklamasına göre daire çizerek kötü enerjilerden kurtulursunuz demiştir. Bu nedenle boyama şekiller bu formatta yapılmıştır.

Mandala Boyaması İçin Gerekli Malzemeler

Mandala Boyaması Tekniğinin Faydaları

Bu teknik en çok ana okulu seviyesinde ki çocuklara uygulatılmaktadır. Bu yaş grubundaki insanlara faydaları ise şu şekildedir:

  • Dikkat etme süresini uzatır ve adaptasyon sürecini hızlandırır.
  • Sabırlı ve dinamik olmayı sağlar.
  • Stres ve depresyonu ciddi oranlarda azaltır.
  • Toplu yapılan aktivitelerde uyumu ve koordinasyonu arttırır.
  • Sanatsal açıdan uygulanan kişiye büyük oranda katkı vererek el becerilerinin gelişmesini sağlar.
  • Kişinin kendisine olanın güvenin artmasını sağlar.
  • Kişinin manevi anlamda huzurlu ve mutlu hissetmesini sağlayarak kişiye meditasyon etkisi oluşturur.

Mandala Boyaması İçin Gerekli Malzemeler

Mandala Boyaması İçin Gerekli Malzemeler

Aslında bu malzemeler kişinin ne istediğine bağlı olarak değişmektedir. Genellikle mandala boyaması kuru boyalar ile yapılmaktadır. Ancak bazı insanlar sulu boya ile de bu tekniği hayata geçirebilmektedir. Genel olarak; kağıt, kuru veya sulu boya, cetvel, pergel bu boyama için yeterli olacaktır. Çizimler kağıdın yanı sıra tuval, taş, mermer veya seramik yüzeylerde de yapılabilir. Pergel tamamen kişinin el becerisine göre satın alabileceği bir malzemedir. Daireleri düzgün boyamak için kullanılmaktadır. Bu nedenle ana malzeme değildir.

İlgili Mesajlar

1 of 30

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.