GenelFırsatlar

Masaüstü Bilgisayar Alırken Bakılacaklar

Masaüstü Bilgisayar içerik açısından her zaman ön planda olacaktır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte masaüstü bilgisayar artık hayatımızın olmazsa olmazlarından biri haline geldi. Hatta insanlar evdeki masaüstü bilgisayar kullanarak para kazanmaya başladılar. Bir işyeri bilgisayarsız iş yapamaz.

Temel olarak bilgisayar, kullanıcı tarafından girilen bilgileri bir veri giriş alanına kaydeder. Bilgisayar girilen tüm bu bilgileri kaydeder ve gerektiğinde tekrar açılabilir. Teknolojide en büyük faydaları sunan elektronik bir cihazdır.

İnsanlar artık hobileri için ve para kazanmak için kullanıyor. Çeşitli oyunlar oynayabilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Defterimize yazdıklarımızı sayfa sayfa bilgisayarda yazabiliyor hatta aynı anda birçok kişiyle paylaşabiliyoruz.

İnsanların bu tür elektronik cihazları oyun oynamak için kullanabilmeleri için artık oyun bilgisayarları veya oyun bilgisayarları gibi farklı türleri bulunmaktadır. Bu oyun bilgisayarının oyun bilgisayarı olarak adlandırılabilmesi için normal bir bilgisayardan biraz daha fazlasını yapması gerekiyor. Peki, hem normal bir bilgisayar hem de oyun bilgisayarı olmak için yüksek kısmın ne olması gerektiğine bir bakalım.

Masaüstü Bilgisayar Alırken Bakılacaklar
Masaüstü Bilgisayar Alırken Bakılacaklar

Ekran kartı Nedir Ve Ne İşe Yarar?

Ekran kartı Nedir Ve Ne İşe Yarar? Öncelikle bilgisayar grafik kartının ne olduğundan ve ne işe yaradığından bahsedelim.

1. Grafik kartının asıl görevi, bilgisayarda bulunan görüntüleri belirli bir sıra ile işleyerek bu görüntülerin monitöre aktarılmasını sağlamaktır. Başka bir deyişle, monitörde gördüğünüz şey bu grafik kartının yansıttığı şeydir. Bilgisayardaki işlemci grafik görüntüyü ekrana iletir ve bu veriler video kartı tarafından doğru bir şekilde hesaplanır ve işlenir. Bu hesaplama bilgisi, bu video kartındaki bellek nedeniyle saklanır.

ekran karti nedir

Ram Nedir? Bu ne işe yarıyor?

Ram kelimesinin Türkçe karşılığını bilmekte fayda var. Türkçe rasgele erişimli bellek olan bir ram depolama birimidir. Depolanan bilgilerin bilgisayara hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlar. Diğer depolama araçlarının aksine ram, bilgileri kalıcı olarak değil, geçici olarak depolar.

Peki, iyi bir oyun bilgisayarı ne kadar RAM’e ihtiyaç duyar? Evet, iyi bir oyun bilgisayarına sahip olmak istiyorsanız RAM’in en az 16 GB olması gerekir ki daha verimli çalışabilsin.

Monitör Nedir ve Ne işe yarar?

Monitör bir ekrana aslında daha yaygın olarak ekran denir. Monitör, bilgisayarın mikroişlemcisinden yüklenen sinyali bir görüntüye dönüştürerek, işlenen bilgi ve verilerin kullanıcıya ulaşmasını sağlar.

Bilgisayarı oyun bilgisayarı olarak kullanan kişiler daha büyük monitör ekranını tercih etmelidir. Bazı oyuncular daha güçlü oyunlar oynamak için çift monitör bile kullanır.

monitor

Anakart nedir ve ne işe yarar?

Aslında anakart dediğimiz şey bilgisayarın beynidir. Yani anakartsız bir bilgisayar asla çalışmaz. Tüm donanım birimleri buna bağlıdır ve bu anakart sayesinde düzgün çalışır. Anakart üzerinde çok sayıda bus vardır ve bilgisayarın işlevleri bu buslar tarafından belirlenir.

Anakart seçerken; işlemci soketlerine, yonga setlerine, genişleme yuvalarına, form faktörlerine, harici portlara çok dikkat etmelisiniz. Bu konular hakkında fazla bilginiz yoksa hemen araştırmanızı yapmalı veya sektördeki uzmanlardan yardım almalısınız. Yanlış anakartı seçmeniz, tüm bilgisayarınıza zarar vereceği anlamına gelir.

412 anakart nasil calisir

Ucuz Bilgisayar Fiyatları

Bilim ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgisayar türleri de büyük ölçüde artmıştır. Bilgisayar fiyatları, kurulu olan özelliklere göre değişiklik göstermektedir. Bilgisayarı sadece küçük işler için kullananlar en ucuz bilgisayar fiyatlarını aramaya başlarlar ve işlerini daha kolay halledebilirler.

Bilgisayarı önemli bir iş veya oyun bilgisayarı olarak kullananlar da en ucuz bilgisayar fiyatlarını aramaya başlasalar da içeriğe özellikler eklendikçe fiyatlar yükseliyor. Ancak giderek artan rekabet ortamında uygun fiyatlı ürünler bulmak mümkün.

Bilgisayara ihtiyacı olan kişiler en ucuz bilgisayar fiyatlarını internetten veya mağaza kataloglarına göz atarak bulabilirler. Ancak, bir uzmana danışmadan satın almamak en iyisidir.

İlgili Mesajlar

1 of 51

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir