Genel

Mor Salkım Ağacı Bakımı ve Yetiştirilmesi

Mor salkım ağacı şarkılara mevzu olan sizin de balkonlarınızı ziynetlesin istemez misiniz? Mor salkım ağacı mis kokusuyla bahar aylarının başlangıcının müjdesini veren mor salkımlı ağaç ile alakalı merak ettiğiniz her şeyi yazımıza derledik.

Mor salkım ağacı botanikte Wisteria olarak da öğrenilen mor salkım ağacının ana yurdunun Çin olduğu öğrenilmektedir. Takribî 70 sene ömrü olan bu ağaç, 20 metreden daha fazla uzayabilme özelliğine sahiptir. Çiçeklerinin içerisinde çok fazla tohum bulundurmaktadır. Çiçekleri genellikle mavi-mor ve beyaz renkte olan bu ağaç salkım vaziyetindedir. Genellikle bir nesneye sarılarak yetiştirilir. Türkiye’de beyaz rengini görmek güç olsa da mor olanlarını görmek muhtemeldir.

Senede iki kere çiçek açan ağacın çiçeklenme zamanlarına bakıldığında Nisan ayından itibaren ilk çiçeklerin açıldığı ve ikinci kere Haziran ayında çiçek açmaya başladığı, ardından yaz aylarında çiçek açmaya devam ettiği görülmektedir. İlkbahar mevsiminde yapraksız çiçek açarken yaz aylarında romantik görüntüsü ve güzel kokusu ile kendine hayran vazgeçen görsel şölenini sergiler.

mor salkim

Mor Salkım Ağacı Bakımı

Yeni ekilen rastgele bir nebat gibi mor salkım ağacı da kumpaslı sulamaya gereksinim dinler. Toprak seçici bir nebat değildir. İyi gübrelenmiş rastgele bir toprakta yetiştirilmesi oldukça kolaydır; fakat saksıda yetiştirmek isterseniz bu vaziyet değişebilir. Saksıda verim alabilmek için iyi bir bahçe toprağı kullanmanız gerekir.

Taşlı ve killi topraklar bu nebatın büyümesini maniler. Humus bakımından zengin topraklar mor salkım nebatı için iyi bir seçenek olabilir. Humusu zengin topraklarda gelişimi süratli ve güçlü olduğu için her ay budama yapmaya gereksinim dinleyebilirsiniz.

Bahçenizde yetiştirdiğiniz mor salkım nebatının gelişmesi yavaş ve yaprakları cansız görünüyorsa nebata gübre yardımı yapmanız gerekir. Fidan geliştikten sonra yaprakları cansız görünmeye devam ediyorsa nebat yeterince güneş görmüyor ya da tesirli olduğu toprakta azot aşırılığı var demektir. Bu gidişatı düzenlemek için gübre yardımı yapmanız gerekir.

romantik doga harikasi cin mor salkim tohumu 3lu paket kc236628 1 31d09c06395d49068a07a6011e83e41b
Mor Salkım Ağacı Bakımı

Mor Salkım Ağacı Yetiştirilmesi

Mor salkım ağacını yetiştireceğiniz yer iyi seçmeniz gerekir. Sarmaşık cinslerinden bir ağaç olduğu için yanına tutunabileceği materyalleri yerleştirmek oldukça ehemmiyetlidir.

Fazla sıcak ve soğuk havalara karşı dayanıklıdır. Rüzgarlı havaları çok beğendiğinden onu rüzgara karşı dikmeniz gerekir.

Dikildiği yerin onlar için geniş alan olması ehemmiyetlidir. Başka bir ağaç onun gelişimini yavaşlatabilir. Büyümeye başladığında sık sık budama lüzumu dinler. Budamayı ilgisizlik etmemeniz gerekir.
Su lüzumu fazla olan bir nebat olduğu için özellikle yaz aylarında sulamayı ertelememek oldukça ehemmiyetlidir.

Bulunduğu alanın güneş görmesine dikkat edilmelidir zira bu nebat karanlık etrafları hoşlanmaz ve güneş görmediği takdirde çiçek gelişimini durdurabilir. Kesintisiz güneşte kalması da önerilmez, günün birkaç saati güneş görmesi gelişimi için yeterli olacaktır.

kokulu mor salkm fidan wisteria sinensis 5 ya 150 cm
Mor Salkım Ağacı Yetiştirilmesi

İlgili Mesajlar

1 of 32

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir