GenelFırsatlar

Oyun Konsolu En İyiler 2022

Oyun Konsolu ile yediden yetmişe hepimiz oyun oynamayı severiz. Son zamanlarda bilgisayar oyunları ve bazı mobil oyunlar oynuyor olsak da, konsol oyunları tamamen farklı bir seviyede. Sürükleyici animasyon oyunlarından karşılaştığımız maceralı aksiyona kadar çok yüksek görüntü kalitesi ve sesi ile bizi büyüledi.

En iyi oyun konsolları denilince çoğumuzun aklına farklı marka ve modeller gelmektedir. Örneğin çoğumuz PS4’ün en iyisi olduğunu düşünürken bazılarımız Xbox Series X modelinden vazgeçemiyor. Sizler için en iyi oyun konsolu modelleri ve eksiklikleri hakkında detaylı bir inceleme hazırladım! Gelin birlikte bir göz atalım.

6 En İyi Oyun Konsolu

Oyun oynamayı seviyorsanız kesinlikle konsol almalısınız. Birçok kişi konsol veya PC satın almakta tereddüt ediyor. Ancak, işlerin üstesinden gelebilecek bir bilgisayarınız varsa ve yeni bir şey satın almak istiyorsanız, bir oyun konsolu satın almanızı öneririm. Tereddüt etmeden seçim yapabilmeniz için en iyi konsolları ve öne çıkan modellerini aşağıda listeledim!

  1. Microsoft Xbox Series X oyun konsolu 1 TB

Depolama kapasitesi: 1TB
Oyun Çözünürlüğü: 3840x2160p (4K/UHD)
Video Çözünürlüğü: 7680x4320p (8K)
RAM: 16GB
İşlemci: AMD Zen2
Grafik işlemcisi: AMD RDNA 2
Kablosuz bağlantı: Wi-Fi
Artıları: Yüksek depolama, 12 Teraflop grafik birimi, D-pad
Eksileri: Sınırlı özel oyunlar, yetersiz Türkçe dil desteği

En iyi oyun konsolları listemize Xbox Series X ile başlıyoruz. Microsoft’un en hızlı ve en çok satan modeli, yüksek depolama kapasitesiyle rakiplerinden ayrılıyor. Yeni nesil konsollar, oyunlara kolay erişim sağlamak için yüksek açılış hızlarına ve hızlı özgeçmişlere sahiptir. 1 TB harici depolama alanı, yüksek grafik gücü ve Dollby Atmos ses sistemi ile en iyilerinden biri. Ayrıca, gelecek dört neslin oyunlarını oynayabilirsiniz. Daha zengin içeriğe erişmek ve Microsoft avantajlarından yararlanmak için GamePass satın almanız gerekir. Bu arada Xbox Series X, yatay veya dikey olarak kullanılabilir. Piyasaya sunulduğundan bu yana şık ve zarif tasarımıyla büyük beğeni topladığı söylenebilir. 120 FPS özelliği çok popüler olmasına rağmen maalesef Türkiye’deki birçok televizyon bunu desteklemiyor. Bu nedenle birçok oyunu 60 FPS’de oynamanız gerekebilir. Son olarak Xbox Series X’in performansı diğer konsollardan 4 kat daha hızlı.

11055007858738

2. Sony PlayStation 5 825 GB oyun konsolu

Depolama kapasitesi: 825GB
Oyun Çözünürlüğü: 3840x2160p (4K/UHD)
Video Çözünürlüğü: 7680x4320p (8K)
RAM: 16GB
İşlemci: AMD Zen2
Grafik işlemcisi: AMD RDNA 2
Kablosuz Bağlantı: Wi-Fi, Bluetooth 5.1
Güçlü Yönler: Oyun zenginliği, Türkçe dil desteği, Tempest 3D ses teknolojisi
Eksileri: Yüksek oyun maliyeti, plastik stand

Sony’nin uzun yıllardır oyun zenginliği ve özellikli oyunlar konusunda sektörün öncüsü olduğu söylenebilir. En iyi konsol olarak piyasaya çıkan son model PS5, kendine has oyunlarıyla 1-2 yıl içinde zirvede oynayacak. Bu model, dual sense ve 3D audio ile diğer nesillere göre üstün performans sunar. Bu arada Playstation 5, Sony’nin şimdiye kadar ürettiği en büyük konsol olma özelliğini taşıyor. Performans açısından Xbox’ın gerisinde kalan pek çok özelliği yok. Ancak en büyük dezavantajı PS4 dışında önceki nesillerle uyumsuzluk ve Türkiye’de PlayStation Plus hizmetinin olmaması. 16 GB GDDR6 bellek ve 12 TFLOP performans, en iyi oyun deneyimini ve hızlı kullanımı sağlar. Ayrıca 825 GB depolama alanına sahipken, kullanıcılara yaklaşık 667 GB kapasite bırakıyor. Bu depolama alanı yetersiz ise daha fazla kapasite için harici disk veya SSD kullanabilirsiniz.

110000028290288

3. Sony Playstation 4 Slim 500GB Oyun Konsolu

Depolama kapasitesi: 500GB
Oyun Çözünürlüğü: 1920x1080p (Full HD)
Video Çözünürlüğü: 1920x1080p (Full HD)
RAM: 8GB
İşlemci: AMD Jaguar
Grafik İşlemci: AMD Radeon 1.84 TFLOPS
Kablosuz bağlantı: Wi-Fi, Bluetooth 4.0
Artıları: Blu-ray, Türkçe menü desteği
Eksileri: Yüksek oyun maliyeti

2016’da tanıtılan PS4 Slim, daha fazla güç tasarrufu ve daha sessiz çalışma özellikleriyle dikkat çekiyordu. Bu ürün, PRO sürümünün bir alt modelidir ve 500 GB kapasitesinin küçük bir dezavantajı vardır. Ancak PS4, sıra dışı oyunları ve hızlı arayüzü ile en iyi konsol modellerinden biridir. Ayrıca, en iyi oyun konsolları arasında uygun bir fiyat sunuyor. Özel kontrolleri sayesinde kameraları, hoparlörleri, kulaklıkları ve daha fazlasını kontrol edebilirsiniz. Bağlantılara da izin verdiğini söyleyebilirim. Bu arada, kablosuz kontrol 8 saate kadar sürekli kullanım sağlar. Ayrıca uzaktan oynatma, paylaşılan oynatma ve oynatma sırasında indirme özelliklerine sahiptir. Bu modelin en büyük dezavantajı, sesin yüksekliğini ve düzgünlüğünü etkileyecek bir S/PDIF arayüzüne sahip olmamasıdır.

9775890432050

4. Sony Playstation 4 Pro 1TB Oyun Konsolu

Depolama kapasitesi: 1TB
Oyun Çözünürlüğü: 3840x2160p (4K/UHD)
Video Çözünürlüğü: 3840x2160p (4K/UHD)
RAM: 8GB
İşlemci: AMD Jaguar
Grafik İşlemci: AMD GCN 4.0
Kablosuz bağlantı: Wi-Fi, Bluetooth 4.0
Artıları: 4K video, yüksek depolama alanı, en güçlü PS4 modeli

eksiklik:
Dördüncü nesil Sony konsolları arasında yer alan PS4 Pro, yüksek grafik ve görüntü kalitesine sahip. PS5 çıkmış olsa da, birçokları için iyi konsol PS4 Pro’dur. Bu arada bir PS5 için bütçeniz yoksa ve Sony’nin harika oyunlarından en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız bu modele bir şans verebilirsiniz. En yeni oyunlar bile PS4 Pro ile oynanabilir. Bu model, çok yüksek görüntü kalitesi sağlayan güçlü bir teraflop motoruna sahiptir. Ayrıca 8 çekirdekli Jaguar işlemci ve 8 GB GDDR RAM sayesinde hızlı bir şekilde kullanılmasına yardımcı olur. AUX, optik ses çıkışı ve HDMI bağlantıları kablosuz bağlantıya eşlik ediyor.

10121345499186

5. Microsoft Xbox One X 1 TB Oyun Konsolu

Depolama kapasitesi: 1TB
Oyun Çözünürlüğü: 3840x2160p (4K/UHD)
Video Çözünürlüğü: 3840x2160p (4K/UHD)
RAM: 12GB
İşlemci: AMD Jaguar
Grafik İşlemci: AMD Radeon 6 TFLOPS
Kablosuz bağlantı: Wi-Fi, Bluetooth
Artıları: HDR, yüksek performans, Ultra HD Blu-ray Disk

Eksileri: Sınırlı sayıda özel oyun ve pahalı, tüm oyunlar 4K’yı desteklemez
Microsoft Xbox ailesine yapılan en son eklemelerden biri One X. Oldukça yüksek depolama kapasitesi, AMD Jaguar işlemcisi ve 12 GB RAM’i ile birçok konsoldan daha iyi performans sunuyor. Gücü, işlemcisi, sesi ve performansı ile kullanıcılardan tam not alır. Xbox One S modelinden sonra piyasaya çıkan One X, şık ve güzel tasarımıyla da dikkat çekti. Ayrıca USB 3.0, HDCP 2.2, HDMI ve Ethernet için 3 bağlantı noktası vardır. 12 GB GDDR5 RAM ve grafik işlemcisi, PS4 Pro’dan önemli ölçüde farklıdır.

TeoriV2 107979 1 large

6. Nintendo Anahtarı oyun konsolu

Depolama kapasitesi: 32GB
Oyun Çözünürlüğü: 1280x720p (HD)
Video Çözünürlüğü: 1920x1080p (Full HD)
RAM: 4GB
İşlemci: ARM Cortex A57
Grafik işlemcisi: Nvidia Tegra X1
Kablosuz Bağlantı: Wi-Fi, Bluetooth 4.1
Artıları: Taşınabilir oyun konsolu
Eksileri: Yüksek oyun maliyeti

Taşınabilir oyun konsolu olarak nitelendirilen Nintendo Switch, kullanıcılardan tam not aldı. Açıkcası daha önce deneyimleme fırsatım olmadı, teşhirde de görmedim. Ancak bazı arkadaşlarımı ve araştırmalarımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Nintendo Switch ve en iyi konsol modelleri arasında bazı önemli farklılıklar vardır. Nintendo Switch, klasik konsol oyunlarından daha eğlenceli ve dinamik oyunlar yaratıyor. Bu sayede hemen hemen günlük hayatın stresinden kaçmak kolaydır. Super Mario Odyssey, Diablo, Doom, FIFA 19 ve The Legend of Zelda: Breath of the Wild en çok oynanan oyunlar. Bu model, televizyona bağlanarak da kullanılabilen portatif yapısıyla dikkat çekiyor. Aynı zamanda TV ve konsol oyunlarının entegrasyonu sayesinde kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. JoyCon kumandası sayesinde evde, işte, otobüste kısacası her yerde konsol deneyimi sağlayabiliyor.

nintendo anahtari pro ns anahtari pro oyun konsolu gamepad kablosuz bluetooth gamepad oyun joystick denetleyicisi 6 eksen kolu

İlgili Mesajlar

1 of 51

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir