GenelFırsatlar

Power Supply Arızasını Nasıl Anlarız

Power Supply günümüzde çok çeşitli güç kaynakları vardır. Bunlar kalitesine bakılırsa ayırt etmek de oldukça zor olsa gerek. Fiyatları değişen güç kaynakları mevcuttur. Aralarındaki farkın bu kadar çok olmasının sebebi nedir peki sizce? Bu sadece bu PSU’ların üretiminde kullanılan malzemenin kalitesi ve size sunacağı güç kıymeti. Başka da bir fark yoktur.

Kalitesini bildiğimiz şekilde ucuz power supply almaya devam ediyoruz. Piyasada ucun power supply satışları peynir ekmek gibi gitmekte. PSU’larıın üzerindeki etikette yazan çıkış 250W, 280W, 300W değerlerini değil vermek, sistemin ihtiyaç olduğu minimum enerji değerini bile verememektedir bu power supply’lar.

hadron hd404 300 w z 1

 

Peki bu durumda ne olur?

Bu durumda güç kaynağı aşırı ısınmadan dolayı dayanamaz ve yanar. Üzerindeki parçaların kalitesiz oluşu, çekilen aşırı akımdan dolayı ısınma yapar ve bir süre sonrasında dayanamaz ve yanarlar. Buna aşırı tozdan dolayı soğutucu fanın görevini tam anlamıyla yerine getirememesi yada tamamen durması da sebep olabilir. Piyasada satılan toplama ve bazı markalı bilgisayarların maliyetlerini aşağıya çekmek için bu biçim parçalar kullanılmaktadır. Bu yüzden daha büyük sorunlar yaşamamamız için bu tarz parçaların kullanımından kaçmamız gerekmektedir.

msi mpg a650gf 650 w z

PSU’ların anakart ile bağlantısının yapıldığı 22 yada 24 pinli bir soketi vardır. Bu soket üzerinde farklı renkler mevcuttur. Buradan bir tane siyah ve yeşil rengi bulup kendi aralarında bir ataç, cımbız yada başka buna benzer bir parça ile kısa dönem yapıyoruz. Daha sonrasında Power Supply’yı 220 volt vererek açma kapama anahtarından açıyoruz. Eğer Power Supply’ımızın fanı dönüyorsa çalışıyor demektir.
Kimi zaman Power Supply’ın fanı da arızalı olabilir. Bu durumda çalışsa bile fan dönmez. O vakit da 12V ile çalışan bir fanı Power Supply’ın çıkışlarından birine bağlayarak dönüp dönmediğine bakabiliriz. İstersek çıkışları da bir ölçü aleti ile de ölçebiliriz. Burada kırmızı kablo 5V, Sarı kablo 12V değerine haizdir.

Bilgisayar sistemimize yeteri kadar akımı verebilmek, ileride kasamızın içine başka parçalar da eklenebileceği mümkün olduğundan dolayı güç deposunu seçerken gerçek çıkış kıymeti vermesine dikkat etmemiz gerekmektedir. Bu kasamızda bulunan parçaların averaj ömrünü etkilemekle birlikte genel performansını da etkilemektedir.10579487719474 1

 

İlgili Mesajlar

1 of 51

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir