GenelFırsatlar

Protez Dişler Nasıl Temizlenir?

Protez Dişlerin temizlenmesi, doğal dişlerin bakımı kadar önemlidir, ancak süreç biraz farklıdır. Protez dişlerinizi evde doğal olarak kolay ve pratik bir şekilde temizleyebilirsiniz. Protezlerinizin uzun yıllar rahat bir şekilde dayanabilmesi için rutin bakıma ihtiyacı vardır. Protezlerinizi kolay, güvenli ve hijyenik bir şekilde nasıl temizleyeceğinizi detaylı olarak anlattık.

Protez Nasıl Çıkarılır

1. Protezinizin kazara düşmesini ve çatlamasını önlemek için herhangi bir şey yapmadan önce lavaboyu ılık suyla doldurun.

2. Gargara veya ılık suyla durulayın—mümkünse alkolsüz bir gargara kullanın.

3. Üst protezi çıkarmak için başparmağınızı ön dişlerin iç kısmına bastırın ve onları buruna doğru ve dışarı doğru itin.

4. Düşen takma dişleri çıkarmak için hafifçe çekin ve sallayın.

5. Yaralanmayı önlemek için, hiçbir koşulda takma dişlerinizi zorla gevşetmek için parmaklarınız (tırnaklarınız değil) dışında herhangi bir şey kullanmamalısınız.

download 24

Protezleri Sirke ile Temizlemek

Ev sirkesi, tartarı dezenfekte etmek ve çıkarmak için etkili olan doğal bir takma diş temizleyicisidir.
Birkaç çalışma, Candida albicans (ağız mantarı) için sirke dezenfeksiyonunun tercih edilen yöntem olduğu sonucuna varmıştır.

Sirke asiditesi özellikle tartarın giderilmesinde etkilidir. Bu birikintiler genellikle kahverengi renktedir ve genellikle protezlerin yarıklarında birikir.
* Nasıl hazırlanır ve kullanılır?
Beyaz sirke ve suyu iyice karıştırın. Protezleri gece boyunca bu karışıma batırın.

Protezleri Kabartma Tozu ve Sirke İle Temizlemek

Kabartma tozu ve sirkeyi bir cam kapta birleştirin ve çözelti köpürmeye başlayana kadar karıştırın. Ardından dişi gece boyunca solüsyonda bekletin. Bu, dişlerinizi beyaz tutmak için harika bir doğal alternatiftir.
Aloe vera ile protezleri temizlemek için:
Bu jel mantar büyümesini önlemek içindir. Günde iki kez jeli protezlerinize sürerek ve sirke ve yarım su ile birkaç dakika yıkayarak tahtalardaki lekeleri çıkarabilirsiniz.

implant ustu sabit protezler 1575297166.91396

Protezlerinizi Bulaşık Sabunu İle Temizlemek

Sanılanın aksine dişlerinizi bulaşık deterjanı ile temizlemek en iyi seçeneklerden biri olabilir. Aşındırıcı olmayan bulaşık sabunu herkesin evinde olabilir.

Az miktarda bulaşık deterjanını suyla karıştırarak protezlerinizi kolayca temizleyebilirsiniz.
Ağız gargarası ile protezleri temizlemek için:
Ağız gargaraları genellikle hoş bir tada ve kokuya sahiptir. Bazı gargaralar antibakteriyeldir ve takma dişleri temizlemek için harikadır, ancak bazıları renklidir, bu nedenle protezlerin rengi bozulabilir.

Protezleri Ultrasonik Temizleme Cihazı İle Temizlemek

Protezlerinizin bakımını ultrasonik temizleyici ile yapabilir, tek başına fırçalamayı da eklerseniz daha etkili bir temizlik elde edersiniz. Bu cihazlar dişlerinizi fırçalamanın yerini tutmaz, ancak genel temizliği daha etkili hale getirmeye yardımcı olurlar.

Protez temizliği sırasında dişlerimi nasıl fırçalamalıyım?
Herhangi bir temizleme işlemi dişlerinizi fırçalayarak başlamalıdır. Bu, protez yüzeyinden büyük miktarlardaki kalıntıları (plak, yemek artıkları) çıkarmanın en hızlı ve en etkili yoludur.

dis protezleri 3

Ne Tür Bir Fırça Kullanmalısınız?

Her türlü fırçayı kullanabilirsiniz.
Orta yumuşak kıllı bir fırça idealdir.
Sert bir fırça takma dişlerinizi çizebilir.
Protez temizliği için özel fırça.
Sahte diş fırçası.
Sahte bir diş fırçası kullanmak iyi bir seçenektir. Bu tür bir ürün genellikle çift fırça kafası tasarımına sahiptir.
* Bir tanesi konik bir şekle sahiptir, böylece protezin iç kısmına (içbükey) takılabilir. Ve parsiyel protezlerde rahat temizlik sağlar.
* Fırçanın karşı tarafı daha geniş, daha geleneksel bir kıl tasarımına sahiptir. Fırçaların dışbükey ve geniş yüzeylerini temizlemek için tasarlanmıştır.
* Kılların sertliği fırçalama için özel olarak tasarlanmıştır.
*Esnek olmayan elleri olan kişiler için, bazı sahte diş fırçalarının diğerlerine göre daha kalın sapları vardır, bu da onları tutmayı ve tutmayı kolaylaştırır. Diş fırçasının temizlenmesi gerekiyor. Diş fırçanızı nasıl temizleyeceğinizi öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumalısınız.

 

İlgili Mesajlar

1 of 51

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir