Genel

Rattan Sehpa Ürünleri

Evlerini bohem bir tarzda döşemek isteyenlerin severek kullandığı bir ürün olan rattan birçok mobilyaya uygulanabilen bir materyaldir. Ama özellikle rattan sehpa gibi dekoratif ürünlerde kullanılmakta ve evlerin tek düze görünüşüne oldukça güzel bir detay katmaktadır. Dayanıklı olduğu için bahçe mobilyalarında da bu materyalden sehpa ve oturma grupları tercih edilebilmektedir. Tasarımcılar özellikle sehpalarda bu materyali ilginç ve asimetrik görünümde tasarımlarla birleştirerek dinamik görünüşe sahip mobilyalar oluşturmaktadır.

Rattan Sehpa Nedir?

Rattan ya da ratan denilen doğal ürün Asya ve Afrika’nın tropikal bölgelerinde yetişen yaklaşık 600 alt türü olduğu bilinen Calamoideae palmiye ailesinden elde edilen bir tür doğal hasırdır. Genelde örülerek uygulamaya hazır hale getirilir. Dış koşullara oldukça dayanıklıdır. Ama bu materyalin oluşturulması maliyet olarak yüksek olduğundan dolayı aynı görünüme sahip yapay ürünler kullanılmaya başlamıştır.

Rattan Sehpa

Sentetik Rattan Nedir?

İnsanların sadece örgü rattan görünümünü beğenmesi, rattanın ana malzemesinin ithalatının zor ve pahalı olmasından ötürü üreticiler yaptıkları mobilyalarda sentetik rattan kullanabilmektedir. Bu üründe kullanılan iplikler bir tür plastikten üretilir. Daha sonra bu iplikler rattan gibi örülerek birebir rattan görünümü oluşturulur. Sentetik rattandan yapılan ürünler alerjik reaksiyona sebep olmaz. Koku küf gibi problemlerle uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Doğal Rattan Nasıl Anlaşılır?

Aldığınız bir mobilyada kullanılan rattanın doğal mı yoksa yapay mı olduğu en iyi dokunarak anlayabilirsiniz. Doğal rattana dokunduğunuzda size bir hasıra dokunuyormuş gibi his vermesi gerekir. Doğal ürünler adeta yaşamaktadır. Bu nedenle üzerinde küflenme gibi durumlar olabilir. Örgüleri sıkı ve düzgün şekilde görünür. Birleşim noktaları doğru şekilde gizlenmiş olmalıdır. Örgüde kullanılan ipliklerin standart bir boyutta olması da o ürünün doğal rattandan olduğunu göstermektedir.

Rattan Sehpa

Rattan Boyanır Mı?

Her ahşap üründe olduğu gibi rattan sehpa ve diğer mobilyalarınız da boyanabilmektedir. Boyanması aşamasında ürünün nefes alması önemli olduğundan dolayı mikro gözenekleri kapatmayacak kaliteli bir boya kullanılmalıdır. Genelde bu ürünün boyanmasında akrilik boya tercih edilmektedir. Tek kat ince bir boya atmak ürüne zarar vermemek adına yeterli görülmektedir. Atacağınız kalın 2 3 kat boya ürünün içten içe çürümesine de neden olabileceğinden işinde uzman kimselerle çalışmaya da özen göstermek şarttır.

Rattan Sehpa

Rattan Mobilya Nasıl Temizlenir?

Elinizdeki mobilya sentetik rattandan yapılmışsa korkmadan suyla yıkayabilirsiniz. Ama doğal rattan suyla teması halinde nemden küflenebilmektedir. Bu nedenle tavsiyemiz sadece bir fırça ile mobilyanın üzerinde ki tozu aldıktan sonra üzerini nemli bir bezle silmeniz yönünde olacaktır. Ayrıca mobilyalarınızı çok fazla kapalı ve karanlık alanlarda bırakmanız da onun zarar görmesine sebep olacaktır. Rattan sehpa son derece pratik bir kullanım özelliğine sahiptir.

Rattan Mobilyalar Yağmura Dayanıklı Mıdır?

Genelde plastik ya da sentetik rattan denilen malzemeden üretilmiş olan rattan sehpa gibi mobilyalar suya, kar yağışına oldukça dayanıklıdır. Gönül rahatlığıyla dışarıda bırakabilirsiniz. Fakat orijinal rattan suya karşı hassas bir üründür. Onu aşırı yağmurdan ve aşırı sıcaklardan korumazsanız çabucak yıpranacaktır.

İlgili Mesajlar

1 of 30

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.