GenelFırsatlar

Renk Körlüğü Gözlükleri Yardımcı Olur mu?

Renk Körlüğü Gözlükleri geçmişte, göz doktorunuz size renk körü olduğunuzu söyleseydi, bu konuda yapabileceğiniz hiçbir şey yoktu. Renk körlüğünün genetik bir bozukluk olduğu söylenir, değişmez ve renkleri doğru görmeyi gerektiren görevlerden veya mesleklerden kaçınmalısınız.

Renk Körü Gözlük Nedir?

Renk körü gözlükler, renk görme bozukluğu olan kişilerin renkleri daha doğru görmelerine yardımcı olan, özel olarak renkli camlara sahip gözlüklerdir.
Renk körü gözlükler renk körlüğünü “tedavi etmese”, renk körlerine dünyayı daha net görme ve gözlük takarken daha geniş bir renk yelpazesini deneyimleme fırsatı verir.
Renk körü gözlüklerin, renk körü kişilerin kıyafetlerinin renk ve desenlerini seçmelerine ve eşleştirmelerine yardımcı olmak gibi pratik uygulamaları da vardır. Renk körü gözlük takmak, renk körü insanlar için kariyer fırsatlarını da artırabilir.

maxresdefault 2

Renk körlüğü için şu anda en popüler gözlük markası EnChroma’dır.

EnChroma gözlükleri, UC Berkeley matematikçisi ve algısal psikofizik araştırmacısı Andrew Schmeder ve doktora cam araştırmacısı, cerrahlar için lazer güvenlik gözlüklerinin kurucu ortağı ve EnChroma’nın kurucu ortağı Don McPherson tarafından geliştirildi.

EnChroma’ya göre, çoğu renk görme eksikliğinin temel nedeni, retinada koni adı verilen özel hücreler tarafından ışığa verilen anormal örtüşen tepkidir. Bu sorun genellikle ışığın kırmızı veya yeşil dalga boylarına duyarlı olan ve “kırmızı-yeşil renk körlüğüne” yol açan koni hücrelerini etkiler.

Bu olağandışı örtüşme yanıtını telafi etmek için EnChroma cam, örtüşmenin tam olarak gerçekleştiği belirli dalga boylarını seçici olarak kaldıran özel optik malzemeler içerir. Sonuç: Beyin artık kırmızı ve yeşil dalga boylarını daha iyi ayırt edebildiğinden, daha kesin renk algısı.

colorblind view1

EnChroma, web sitesinde, EnChroma gözlüklerin doğrudan satın alınabileceği renk körlüğü testleri sunmaktadır.

EnChroma gözlükler, tezgah üstü lens stilleri için yaklaşık 300 ila 429 ABD Doları ve reçeteli düzeltici lens stilleri (tek görüşlü veya aşamalı) için yaklaşık 450 ila 600 ABD Doları arasındadır.

Renk Düzeltme Sistemi

Renk körü gözlükler için başka bir seçenek de Maryland merkezli göz doktoru Dr. Thomas Azman tarafından geliştirilmiş bir renk düzeltme sistemidir. Bu Dr. Azman’a göre, gözünüze giren her rengin dalga boyunu değiştiren, ticari markalı özel filtreler sistemidir.

Şirketin web sitesine göre ColorCorrection filtreleri, renk körü olan ve gözlük ve kontakt lenslere uygulanabilen her kişi için tasarlanmıştır.

enchroma glasses 678x446 compressor 3

Çoğu zaman, gözlüksüz “normal” olarak düşündüklerinden daha geniş bir renk yelpazesini ve renk canlılığını hemen görürler.

EnChroma’ya göre, şirketin cam teknolojisi, renk görme sorunları olan kişilerin yüzde 80’inden fazlasına yardımcı olabilir. Bununla birlikte, herkesin renk görme kusurları benzersizdir, bu nedenle renk körlüğü için gözlüklere farklı tepki verirler.

İlgili Mesajlar

1 of 51

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir