GenelFırsatlar

Tanklar Nasıl Çalışır?

Tanklar zor arazilerde hareket etmek için inşa edilmelidir. Gerektiğinde karada, gerektiğinde suda çalışabilmelidirler. Çeşitli savaş koşullarında performanslarını etkilemeden sağlıklı bir şekilde çalışabilmelidirler.

Ayrıca ağır zırhları ve taşıdıkları silahlar nedeniyle güçlü motorlara ihtiyaç duyarlar. Bu devasa makineler, devasa 12 silindirli motorlardan güç alıyor.
Krank sayesinde güç dişli sistemine akar. Vites değiştirme, vites sisteminde ve ardından direksiyon bölümünde gerçekleşir.

download 9

Tank Paletlerinin Sağa ve Sola Dönüşlerde Hareketi

Pinyon dişli çarkı döndürdüğünde ve direksiyon girişi aktif olmadığında palet sabit bir hızla hareket etmeye başlar. Bu durumda, tank düz bir çizgide hareket edecektir.

Tepsiler eşit şekilde hareket ederken yönlendirme sağlanırsa, bir tepsi diğerinden farklı bir hızda döner. Sonuç olarak hareket üzerine sağ veya sol yön değişimi sağlanır.

Direksiyon girişi uygulandığında, tank tepsisi ters yönde döner ve döner.
Tanklar zorlu arazilerde iyi hareket etmelidir. En zorlu yollarda bile hareketi kolaylaştıran bir ray sistemi önemlidir. Dişli dişler palet üzerindeki diş boşluklarına girerek hareket sağlar. Hareket sırasında tepsinin sapmaması için kasnağın ortasındaki metal parçayı tepsinin ortasındaki metal çıkıntının üzerine yerleştirin.

Üstte, daha küçük bir tekerlek sistemi tepsiyi yerinde tutar. Paletin yerinde kalabilmesi ve düzgün çalışabilmesi için yeterli gerilimin olması gerekir. Bunun için arkadaki gergiyi kullanabiliriz. Vida sistemi ile tansiyonu ayarlayabiliyoruz.

Ray sistemindeki tekerlekler süspansiyon sistemine bağlıdır. VE koluna giren burulma çubuğu gerekli esnekliği sağlar. Tekerlek başına 1 burulma çubuğu kullanın. Torsiyon çubuğunun bir ucu yakıt deposunun içine sabitlenmiştir. Diğer ucu tekerleğe bağlanır. Burulma çubuğu esneyip eski konumuna dönebilecek şekilde üretilmiştir.

maxresdefault 3

Engellerle Karşılaştığında Tankın Çevikliğini Sağlamak

Tekerleğin engel nedeniyle dikey hareketi, çubuğun kendi ekseni etrafında dönmesine neden olur. Bu gerekli esnekliği sağlar.

Tank silahları için geri tepme sönümlemesi

Tankın üst kısmını kısaca kontrol edelim. Ana silah tank taretine monte edilmiştir. Ancak oluşacak yüksek geri tepme nedeniyle doğrudan tankla birlik oluşturamıyoruz.

Geri tepme mekanizması ve bilyeli ağızlık, geri tepmeyi önemli ölçüde azaltır ve tehlikeleri ortadan kaldırır. Küresel meme, geri tepmeyi yaklaşık %15 oranında azaltır. Hidrolik sistemi geri tepme mekanizması olarak kullanabiliriz

Silindirin içindeki piston oyuktur. Top ateşlendiğinde, yağ pistondaki delikten zorlanır. ve geri tepmeyi bastırın. Geri tepme sırasında diğer silindirdeki piston yağı iter, itilen yağ boşluktaki havayı iter ve önemli ölçüde sıkıştırır. Topun geri gelmesine yardımcı olur.
Makine ve makinelerin işleyişi ile ilgilenen arkadaşlar bu ve daha birçok ilginç videoyu izlemek için aşağıdaki linke tıklayabilirler.

resized 20df9 d2e5f73b1

İlgili Mesajlar

1 of 51

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir