GenelFırsatlar

Taşınabilir Hard Disk Satın Alma Rehberi

Taşınabilir Hard Disk satın almayı planlıyorsanız nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğreneceksiniz. Bu nedenle, taşınabilir bir sabit sürücüyü doğru bir şekilde seçebileceksiniz. Şimdi lafı fazla uzatmadan konumuza geçelim ve taşınabilir hard disk alırken dikkat edilmesi gereken birkaç noktaya değinelim.

Taşınabilir Sabit Disk Kapasitesi Seçenekleri

Önce kapasite ile başlayalım. Peki neden? Çünkü en önemli nokta bu. Harici sabit disk ne işe yarar? Ne için alıyorsun? Cevap, elbette, veri depolamaktır. Yani en önemli nokta ne kadar kapasiteli harici hard diske ihtiyacınız olduğudur. Bu kısım 2’ye ayrılabilir. İlk bölümü dosyaları depolamaya hazır olanlara adayacağım.

İlk olarak, bazı dosyalarınız olduğunu ve bunları başka bir yerde saklamak istediğinizi varsayalım. Buradaki amaç, güvenlik veya taşınabilirlik kolaylığı olabilir. Buradaki nokta, harici sabit sürücünüzde saklamak istediğiniz dosyaların toplam boyutu ve sahip olduğunuz dosyaların toplam boyutudur. Tüm dosyaların boyutlarını ekleyin ve kaç tane olduğunu görün. Görüntülenen numaraya göre, bu numaradan daha yüksek depolama kapasitesine sahip harici bir sabit sürücü seçin.

Bilmeniz gereken bir diğer şey ise gelecekte saklayacağınız dosyaların

1TB Samsung M3 2 5 USB 3 0 Tasinabilir Harddisk resim 2402

tahmini boyutudur. Herkesin kullanım durumu farklı olduğu için herkes bunu kendisi bilir. Örneğin 250 GB’ın altında dosyalarınız varsa şu anda 250 GB sabit disk yeterlidir. Gelecekte depoladığınız dosya sayısı artacaksa, 250 GB’tan daha büyük kapasiteli bir ürün satın almalısınız.

İkinci kısma geliyoruz. Bu bölümde, saklanacak herhangi bir dosyası olmayanları ele alacağız. Bu aslında bir soru işareti. Depolanacak dosya olmadığından, kaç tane harici sabit sürücüye ihtiyaç olduğunu bilmiyorum. Bu nedenle, bu bölümde öncelikle herhangi bir harici sabit diske ihtiyacınız olup olmadığını sorgulamalısınız. Kapasite ile ilgili sorunun cevabı daha sonra kısmen bulunabilir. Kapasite ile ilgili kısmı yaptık, ikinci kısma geçelim.

USB Bağlantı Teknolojisi

Harici sabit sürücüler USB üzerinden bağlanır. Bu noktada önemli olan harici hard diskin hangi USB bağlantı teknolojisini kullandığıdır. Satın aldığınız harici sabit diskin USB bağlantı teknolojisi ne kadar yeni olursa, dosya aktarım hızınız o kadar yüksek olur. En düşük USB bağlantı teknolojisine sahip harici sabit sürücü USB 2.0’dır. Ardından USB 3.0, USB 3.1 ve USB 3.2 geldi.

USB 2.0 artık eski olduğundan, kenar ve köşelerde sabit disklere rastlamadığınız sürece USB 2.0 bağlantısı olan bir harici sabit diske rastlamanız zor. Genellikle USB 3.0 ve 3.1 piyasada aktiftir. USB 3.2’ye sahip harici sabit diskler yeni ortaya çıkıyor ve henüz yaygın değil.

WD Elements USB 3

Benim önerim, minimum USB 3.0’a sahip harici bir sabit disk satın almanızdır. USB 2.0 artık eskidi. En son 3.2 veya 3.1’i alabiliyorsanız, ancak bulamıyorsanız veya karşılayamıyorsanız, USB 3.0 oldukça hızlıdır. Son olarak değinmek istediğim bir nokta daha var. USB 3.0 bağlantılı harici bir sabit sürücü satın almak, verileri her zaman USB 3.0 hızlarında aktaracağınız anlamına gelmez. Harici sabit sürücüyü bağlayacağınız USB bağlantı noktası da USB 3.0 olmalıdır. O yüzden bu önemli detayı atlamayın.

Boyut / Tip

Kapasiteye karar verdiniz, USB bağlantı teknolojisi ile uğraştınız. Boyutu büyütme zamanı. Harici sabit sürücüler 2 tip veya 2 boyutta gelir. Bunlar; 2.5 inç ve 3.5 inç. 2,5 inç harici sabit sürücüler yaygın olarak kullanılır, ancak 3,5 inç harici sabit sürücülerden daha küçük ve daha hafiftir. Taşıması çok daha kolay. Öte yandan, 3,5 inçlik harici sabit diskler, 2,5 inçlik disklerden daha büyük ve daha ağırdır. Peki neden 2 boy var? 2 boyutun olmasının nedeni tamamen kapasite ile ilgilidir. Daha yüksek depolama kapasitesine sahip harici sabit sürücüler, normal sabit sürücülere kıyasla 3,5 inçlik bir kasaya sahiptir.

western digital elements 1 tb wdbuzg0010bbk 2 5 usb 3 0 tasinabilir disk z

Wi-Fi Özelliği

Harici harddisklerdeki dosya aktarımları USB bağlantı teknolojisi ile yapılırken Wi-Fi üzerinden mümkün değildir. Oldukça az sayıda harici sabit sürücü modeli de Wi-Fi bağlantısına sahiptir. Bu özellik sayesinde sabit disk ile internet bağlantısı arasında bağlantı kurulabilmektedir. Böylece kablosuz dosya aktarımı mümkündür. Bu kulağa hoş geliyorsa ve bütçeniz izin veriyorsa, satın alacağınız harici sabit diskin Wi-Fi özellikli olup olmadığına dikkat edin. Bu nedenle kablosuz dosya aktarımının rahatlığından yararlanacaksınız.

8882563317810

 

Taşınabilir Sabit Disk Markası

Harici bir sabit disk satın alırken dikkat etmeniz gereken tüm noktaları tek tek anlattım. Son kısım artık marka. İşlevsellik önemliyken, kalite ve teknik destek söz konusu olduğunda markalaşma da önemlidir. Bu nedenle alanında kendini kanıtlamış bir marka seçmekte fayda var. Bilinmeyen bir markanın bir ürününü satın aldığınızda ve bir arıza ile karşılaştığınızda, arızalı bir ürünle baş başa kalabilirsiniz. Bu, ödediğiniz paranın tamamen boşa gittiği anlamına gelir. Bu nedenle garanti süresi boyunca teknik servis hizmeti veren tanınmış bir marka ürünü tercih ediniz.

 

İlgili Mesajlar

1 of 51

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir