Genel

Yağmur Sensörü Nedir ve Nasıl Çalışır

Yağmur Sensörü büyüyen teknoloji sayesinde yeni nesil taşıtlar hem güvenliği hem de konforu maksimum seviyeye sürükleyecek değişik sistemlerle donatılıyor. Yağmur Sensörü bu sistemler sizin farkına varmadığınız bir hayli etrafsal etkeni, maniyi ve riski hissetmek ve sizi uyarmak için özel olarak geliştiriliyor. Yağmur Sensörü bu sayede hem sürüş daha kolay bir hal alıyor hem de güvenlik seviyesi ciddi oranda yükselmiş oluyor. Bahsettiğimiz bu cins sistemlerden biri de son senelerde yeni nesil taşıtlarda kullanılan ve geliştirilerek her yeni senenin modellerine ilave edilen yağmur sensörü. Sürüş konforu üzerinde oldukça büyük bir tesir yaratan bu parça hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Yagmur Sensoru
Yağmur Sensörü Nedir ve Nasıl Çalışır

Yağmur Sensörü Nedir?

Yağmur sensörü; sürüş esnasında yağmur başladığında sileceklerin otomatik olarak çalışmasını sağlayan, yeni nesil bir taşıt ekipmanıdır. Bu ekipman taşıtın ön sırçasının iç kısmında yer alır.

2012822182220245 yagmur sensoru
Yağmur Sensörü Nedir?

Taşıt Yağmur Sensörü Nasıl Çalışır?

Yağmur sensörü oldukça duyarlı bir ekipmandır. İnfrared ışın teknolojisi ön sırçayı fotoğraf diyoduna aktarır. Ön sırçaya yağmur damlaları düşmeye başladığında ise ışınlar ayrılınır ve fotoğraf diyoduna aktarılan ışın kümesinin yoğunluğu eksilir. Bu vaziyet taşıtın elektronik ağı içerisine idrak edilir ve böylece taşıt sistemlerin yağmur yağdığını tespit etmiş olur. Bunun sonrasında da silecekler devreye girer. Fotoğraf diyoduna aktarılan ışın ölçüyü yağmurun yoğunluğu ile alakalı da bilgi verdiği için sileceklerin çalışma sürati ve aralığı da otomatik olarak ayarlanır. Yağmur sensörünün hassasiyeti istenildiği takdirde değiştirilebilir.

20220116 2
Taşıt Yağmur Sensörü Nasıl Çalışır?

Yağmur Sensörü Ne İşe Yarar?

Yağmur sensörü esasta sürücünün tüm dikkatinin yolda olmasına dayanakçı olan bir sistemdir. Sürücüyü manuel olarak silecek çalıştırma zahmetinden kurtarır. Sistem ince ince yağan ve sırçada gözle görüldüğünde hemen fark edilemeyen yağmurlarda dahi sürüş güvenliği sağlar. Bunun yanında bu sistem yağmur yoğunluğunun değişmesi gidişatında da sürücüye konfor sunar. Bazı havalarda yağmurun şiddeti çok süratli değişebilir. Böyle bir gidişatta sürücüler devamlı olarak sileceklerin süratini ayarlamak zorunda kalabilir. Yağmur sensörü olduğunda bu yük sürücünün üzerinden alınmış olur. Üstelik yeni nesil taşıtların kimilerinde yağmur sensörü ile farlar arasında da elektronik bir akış mevzubahisidir. Bu sayede yoğun yağmurdan dolayı yolun ilerisinin rahat görünmediği zamanlarda farlar otomatik olarak çalışır ve sürücü tünel gibi aniden karanlık olan alanlara hazırlıksız girmemiş olur. Siz de güvenlik ve konfor odaklı bu sistemin dahil olduğu bir vasıtaya sahip olmak istiyorsanız Toyota Corolla modellerini araştırabilirsiniz.

x 565 424 yagmur sensoru nedir sozluk
Yağmur Sensörü Ne İşe Yarar?
Yağmur Sensörü Hangi Gidişatlarda Çalışmaz?

Yağmur sensörü kolay kolay arızalanan bir ekipman değildir. Elbette, rastgele bir nedenden dolayı taşıtın elektronik hakimiyet biriminde ciddi bir zarar olursa ve elektronik sistemler irtibat kuramazsa yağmur sensörü çalışmaz. Onun dışında bu ekipman yağmur damlalarını idrak eden ve sırça içerisinde bulunan sensörlerin üzeri toz ile kaplanırsa düzgün çalışmayabilir. Bu gidişatta sırçanın silinmesi ve sensörlerin üzerindeki leke katmanının arınılması yeterli olur. Bir de yağmur sensörleri ile sırça arasında ince bir jel katmanı vardır. Zaman içerisinde bu jel katmanı kuruyabilir ve faalliğini kaybedebilir. Bu da sensörlerin düzgün çalışmamasına yol açabilir.

1 8M araba pencere s zd rmazl k cam koruyucu conta eritleri araba kau uk conta
Yağmur Sensörü Hangi Gidişatlarda Çalışmaz?
Ön Fırçadaki Çizikleri Yağmur Sensörünün Çalışmasını Tesirler mi?

Yağmur sensörünün ehemmiyetli bir parçası olan infrared ışın teknolojisi sırça üzerinde ince çiziklerin yok sayan bir matematik modele sahiptir. Başka Bir Deyişle algoritmasında sırça üzerindeki ince çizgileri görmemesini sağlayan kodlar bulunur. Bu sayede yağmur damlalarını tespit etmeyi kolaylaştıran sistemin çalışmasında sırça üzerinde oluşabilecek ince çiziklerin yaratabileceği meseleler ilk etapta ortadan kaldırılmış olur.

İlgili Mesajlar

1 of 32

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir