FırsatlarGenel

Yorgan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yorgan iyi bir gece uykusu çekmek; doğru yatak, yastık ve nevresimi seçip doğru yatak odası dekorunu hazırlamakla mümkündür. Bu doğrultuda doğru yatak ve uyku seti ürünü seçiminde aşağıdaki yazılardan yardım alabilirsiniz.

Yorgan Nasıl Seçilir?

Bu sorunun ilk cevabı elbette insan yeteneğidir! Yorgan kişinin kapasitesine göre tek kişilik yorgan, çift kişilik yorgan ve bebek yorganı olmak üzere üç tipe ayrılmaktadır. Bu nedenle, yatağınız için ne tür bir yorgana ihtiyacınız olursa olsun, işe yatağınızın boyutuna ve kapasitesine uygun bir yorgan seçerek başlayın.

download 18

Dolgu Malzemesi

Yaşadığınız şehir çok soğuk olabilir ve yorganınız istediğiniz ısıtma performansını alamayabilir. Elbette sıcak bir coğrafyada yaşamak ve seçeceğiniz yorganın ısı yalıtım kapasitesinin yüksek olması da uyku konforunuzu olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle yorgan seçimi yapılırken dolgu malzemelerine dikkat edilmelidir. Şimdi, ihtiyaçlarınıza uygun yorgan önerileri sunmak için dolgu malzemesine göre yorgan çeşitlerine bir göz atalım.

Tela Yorgan

Tela yorganların yalıtım kapasitesinin düşük olması nedeniyle ılıman iklimlerde tercih edebileceğiniz bu yorgan çeşidini mevsim geçişlerinde de kullanabilirsiniz.

1 org 5

Mikrojel Yorgan

Mikrojel yorganlar higroskopiktir ve genellikle dokunmuştur ve ısıyı tutma yetenekleri de daha düşüktür. Yani sıcak bir iklimde yaşıyorsanız, bir mikrojel yorgan yardımıyla uyurken terleme sorununu önemli ölçüde önleyebilirsiniz.

Mikrofiber Yorgan

Mikrofiber yorganlar yumuşak yapıdadır, yıllarca hacmini korur ve başarılı bir şekilde hava sirkülasyonu sağladığı için düşük terleme oranlarına sahiptir.

ısıya dayanıklı yorgan

Klima yorganı olarak da adlandırılan bu yorgan, özel bir hava kanalı ile havayı soluyarak terden kaynaklanan kokuları önleyerek aynı zamanda keyifli bir uyku çekmenizi sağlar. Hava kanallarının bir diğer avantajı da ısının eşit olarak dağıtılabilmesidir.

10150285049906

Bambu Yorgan

Sürdürülebilirlik konusunda endişeleriniz varsa, doğallığı nedeniyle nefes alabilirlik açısından oldukça başarılı olan ve vücudunuzun nefes almasına yardımcı olan bir bambu yorganı tercih etmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Bu ürünlerin bir diğer avantajı da hafif ve yumuşak yapılarıdır.

4 Mevsim Yorgan

Uyku sırasındaki vücut ısısı uyku kalitesini doğrudan etkiler. 4 mevsim yorganlar ise çıtçıtları sayesinde mevsime göre düzenlenebilmektedir. Soğuk havalarda çift kat, sıcak havalarda tek kat kullanabilirsiniz. Dokuma esnasında doğallığını yüksek seviyede koruyabilen yorganlar, yumuşaklığı ve havayı hapsetme özelliği sayesinde yalıtım konusunda da oldukça başarılıdır.

Kaz Tüyü Yorgan

Oldukça yüksek ısı yalıtım kapasitesi sayesinde en soğuk iklimlerde bile sıcak tutan kaz tüyü yorganlar uyku kalitesinin artmasına yardımcı olur. Ancak bu ürünler hafif ve yumuşaktır. Ayrıca kaz tüyü yorgan, kuş tüyü ve sırt tüyü olmak üzere ikiye ayrılabilir.Kuş tüyü oranı arttıkça sıcaklık, hafiflik ve yumuşaklık oranı da artar.
yün yorgan
Doğal, yenilenebilir, dayanıklı, sıcak tutan ve sağlıklı bir yorgan seçmek istiyorsanız yün dolgulu ürünleri tercih edin. Yün yorganlar ıslaklık hissetmeden kuru ağırlığın %33’üne kadarını emebilir.

ebd2d6bb 2bab 47cd 923f d3859a091a8b size780x780 quality60 cropCenter

Yorgan Temizliği

Düzenli nevresim değişimi şarttır. Ancak yastık ve yorganlarınızın temizliği en az yataklarınızın temizliği kadar önemlidir. Sonuç olarak, yorgan seçerken doğru kararı verebilmek için temizliğe dikkat edin. Örneğin, bazı yorgan çeşitleri çamaşır makinesinde yıkanabilirken, bazıları …

İlgili Mesajlar

1 of 51

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir