GenelFırsatlar

Zımba Nedir ve Ne İşe Yarar?

Zımba dediğimiz bir araç genellikle sayfaları bir arada tutmak için kullanılır. İçine zımba dediğimiz küçük bir tel yerleştirilir. Zımbalar hayatımızın her alanında rahatlıkla görebildiğimiz aletlerdir. Özellikle ofis ve okul ortamlarında daha sık kullanılır. Bir arada tutmak çok faydalı bir şey çünkü çok fazla evrak işi ve kopyalama var.

Zımba adı verilen bir araç, yalnızca kağıt tutmaktan daha fazlası için kullanılabilir. Adı aynıdır ancak kullanım alanına göre şekli değişebilir. Örneğin; mobilya alanında kanepe yüzeyi kaplanırken zımba ile sabitlenir. Ancak bu alanlarda tercih edilen zımba tellerinin boyutları değişiklik gösterebilmektedir.
Zımbalar farklı şekillerde ve ayrıca iki farklı şekilde bulunabilir. Manuel kullanım ve elektrikli kullanım olarak ikiye ayırabiliriz. Bu iki farklı ırkın birçok modeli ve rengi mevcuttur. Kağıt zımba sayısı, kullanılan zımbaların boyutuna göre değişebilir. Bazıları bir seferde 30 sayfa zımbalayabilir, bazıları ise 50 sayfa zımbalayabilir.

leitz 5500 zimba makinasi no 24 6 30 sayfa siyah zoom 1

Modern Bir Temel Nedir?

Günümüzde yaygın olarak kullandığımız bir elyaftır. Çok basit ve kullanışlıdırlar. Bu, hemen hemen her yerde bulunabilen zımba türüdür. Evde bile, kesinlikle çoğu insanın dosya tutmak için bulabileceği bir araçtır. Farklı boyutlarda zımba kullanılabilir.

Cerrahi Zımba Nedir?

Cerrahi zımba dediğimiz zımbalar ameliyattan sonra ameliyathanede kullanılmaktadır. Genellikle cildi kapatmaya yardımcı olan bir araçtır. Dikiş yerine tercih edilen yöntemlerden biridir. Sterilize kartuşlar kullanın.

stanley stht670410 z

Zımbayı Kim İcat Etti?

Kimin yaptığı belli değil. Ancak tarihsel olarak üretilen ve ilk kullanılan zımba telinin 18. yüzyılda olduğu iyi bilinmektedir. Hatta bazıları o zamanlar Kral Louis için yapıldığını bile biliyor. Özellikle o dönemde Fransa’da kullanılan kağıtlar nedeniyle bunların bir araya getirilmesi önemli hale geldi. Çalıştırmak çok mantıklı bir icat.

1866’da George McGill, modern bir zımba oluşturan bir bağlantı elemanı yarattı ve patentini aldı. Son elyaf için, C.H. Gould bunun patentini aldı.

Ancak 1877’de Henry R. Heyl tek kullanımlık bir delme aletinin patentini aldı. Bu nedenle, bazıları onu zımbanın gerçek mucidi olarak görüyor.

Delta Zimba No 24 Pens Tipi 107 RI51736FT1MF288022

 

İlgili Mesajlar

1 of 50

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir